Ile dać na pierwszą komunię?

Pierwsza komunia to bardzo ważny moment w życiu każdego dziecka, ogromne przeżycie duchowe i wspaniała impreza. Od tego momentu dzieci czują, że są pełnoprawnymi członkami wspólnoty chrześcijańskiej, rozpoczynają regularnie spowiadać się i przyjmować komunię świętą. Bardzo często z tego powodu organizowane jest przyjęcie w domu lub restauracji. Jeśli zostaniemy na nie zaproszeni, możemy mieć wątpliwości, ile pieniędzy należy dać. Jeśli ta sytuacja dotyczy także Ciebie, przeczytaj nasze podpowiedzi co zrobić.

Przeżycie duchowe czy święto pieniądza?

Rozmowy z rodzicami i bliskimi innych dzieci mogą nie tyle nie pomóc, ale wręcz wywołać w nas jeszcze większe zwątpienie. Niektórzy będą szokować nas informacjami o bardzo drogich prezentach, które kupują, a które dalece wykraczają nasze możliwości finansowe. Inni natomiast będą uznawać, że potępiają konsumpcjonizm, religia jest świętem duchowym, a więc nie należy w ogóle w tym czasie myśleć o prezentach. Oczywiście, święto to ma przede wszystkim wymiar duchowy, jednak warto pomyśleć o miłym upamiętnieniu go prezentem dla dziecka. Jeżeli będziemy przy tym rozmawiać o duchowym wymiarze święta, z pewnością prezenty nie przesłonią tego. Poza tym, pamiętajmy, że rodzice, zapraszając na na przyjęcie, ponoszą koszty jego zorganizowania, wynajęcia sali i podanych potraw.

Racjonalnie oceń swoje możliwości finansowe

Na pewno nie warto zadłużać się, żeby kupić dziecku prezenty komunijne. Niech to raczej będzie miły, symboliczny gest dostosowany do naszych możliwości finansowych. Warto kupić coś, o czym dziecko marzy i co przyda mu się w przyszłości. Mogą to być na przykład książki z interesującej go dziedziny, rower czy aparat fotograficzny. Kupując tego rodzaju prezenty, będziemy mieć pewność, że nasze pieniądze nie zostaną wyrzucone w błoto, prezent z pewnością przyda się później dziecku. Pamiętajmy również o tym, że trochę droższy prezent wypada dać, będąc chrzestnym czy osobą z najbliższej rodziny. Jedynie symboliczne prezenty niech przyniosą dalsi krewni.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ