Pigułki antykoncepcyjne uznawane są za jedna z najskuteczniejszych metod zapobiegania ciąży. Na ich zażywanie decyduje się coraz więcej kobiet. Trzeba pamiętać, że nie wszystkie panie mogą i powinny brać tabletki antykoncepcyjne. O tym, czy istnieją przeciwwskazania do ich zażywania, decyduje lekarz ginekolog, w trakcie wizyty oraz po przeprowadzeniu odpowiednich badań lekarskich. Nawet jeśli lekarz przepisze tabletki hormonalne, należy jednak samodzielnie zgłębić ich działanie oraz dowiedzieć się, jaki wpływ mają na nasz organizm. Zobacz, jak działają jednofazowe tabletki antykoncepcyjne.

Kobiety, które zażywają tabletki hormonalne, najczęściej spotykają się z tymi jednofazowymi dwuskładnikowymi. Zawierają one dwa różne hormony żeńskie w takich samych dawkach. Dzięki temu nie trzeba pamiętać o kolejności przyjmowania tabletek ani dzielić cyklu miesiączkowego na fazy. Jednofazowe tabletki hormonalne są więc bezpiecznym i wygodnym sposobem zapobiegania ciąży.

Kto może zażywać tabletki antykoncepcyjne jednofazowe?

Tabelki hormonalne jednofazowe może zażywać kobieta w każdym wieku, które przeszła badania lekarskie i otrzymała na nie receptę. Są one polecaną metodą antykoncepcji dla mam karmiących piersią oraz kobiet z obfitymi i bolesnymi miesiączkami.

Jak zażywa się tabletki antykoncepcyjne jednofazowe?

Tabletki antykoncepcyjne należy brać od pierwszego dnia cyklu, czyli pierwszego dnia miesiączki. Wtedy to nie trzeba stosować żadnej dodatkowej metody antykoncepcji. W przypadku rozpoczęcie ich brania pomiędzy 2 a 5 dniem cyklu należy natomiast stosować uzupełniające metody zabezpieczania przed ciążą przez 7 pierwszych dni przyjmowania tabletek. Tabletki przyjmuje się codziennie, o tej samej porze przez 21 dni, a następnie robi 7-mio dniową przerwę w trakcie, której powinno wystąpić krwawienie.

Jak działają tabletki antykoncepcyjne?

W jednym opakowaniu tabletek antykoncepcyjnych znajduje się 21 pigułek (ewentualnie 24 lub 91 w tych o przedłużonym schemacie działania). Tabletki jednofazowe mają ten sam kolor i skład. Hamują one owulacje, czyli jajeczkowania, a także przyczyniają się do zagęszczenia śluzu w szyjce macicy. Takie działanie tabletek antykoncepcyjnych powoduje, że plemniki nie mogą przedostać się dalej, a co za tym idzie, nie może dojść do zapłodnienia.

Jak działają tabletki antykoncepcyjne na organizm?

Oprócz zapobiegania ciąży tabletki hormonalne mają także szereg innych oddziaływań na organizm kobiety.  Część z nich jest pozytywna i pożądana, inne są skutkami ubocznymi, które powodują dyskomfort i negatywne zmiany w organizmie.

Do tych pozytywnych oddziaływań tabletek hormonalnych można zaliczyć: rzadsze występowanie zespołów bólowy miednicy czy torbieli czynnościowych jajnika, brak silnych przedłużających się krwawień miesiączkowych, zmniejszenie objawów zespołu napięcia przedmiesiączkowego, ustąpienie lub osłabienie łojotokowych zmian skórnych, zmniejszenie występowania łagodnych nowotworów jajnika, endometrium i piersi.

Do negatywnych skutków działania tabletek antykoncepcyjnych zalicza się natomiast: częstsze bóle głowy, nudności, wymioty, wzrost ciśnienia tętniczego krwi, wytypowanie zmian łojotokowych i trądzikowych, krwawienia i plamienia acykliczne, grzybicę pochwy, przybieranie na wadze, obniżenie libido, zwiększenie ryzyka zachorowalności na żylaki i niedokrwienie serca, wahania nastrojów,  zaburzenia gospodarki tłuszczowej oraz powikłania zakrzepowo – zatorowe. Aby negatywne skutki brania tabletek antykoncepcyjnych nie występowały, należy dobrze dobrać ich rodzaj oraz stosować się do zasad ich zażywania.

 

[Głosów:1    Średnia:1/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ