Jak pozbyć się odcisku?

Okropny ból podczas chodzenia, uniemożliwiający wykonywanie codziennych czynności, problem chyba znany każdemu? Za ból odpowiedzialny jest nagniotek znajdujący się na podeszwie stopy. Odcisk jest jednym z rodzajów hiperkeratozy. Jest to warstwa zrogowaciałego naskórka, która narasta podczas nadmiernego, długotrwałego ucisku. Jest to reakcja obronna skóry, która ochrania kości i stawy. Najczęściej pojawiają się na stopach, a dokładnie na podeszwie, na głowach kości śródstopia oraz na opuszkach i grzbietach palców. Są defektem estetycznym, w którym może rozwijać się nawet stan zapalny.
Co powoduje powstawanie odcisków? Za czynniki wywołujące rogowacenie naskórka jest noszenie nieprawidłowego obuwia, zbyt ciasnego lub zbyt luźnego; zdeformowane palce stóp; szew lub łączenie wewnętrzne buta; płaskostopie poprzeczne; osoby chore na cukrzyce są narażeni na występowanie odcisków na stopach; nieprawidłowy chód; w miejscach blizn również może pojawić się nagniotek; choroby takie jak: reumatyzm, niedoczynność tarczycy, nadciśnienie, choroby krążenia.

Rodzaje odcisków

Zazwyczaj odcisk kojarzy nam się z twardą skórą, która wnika do środka. Oczywiście ten typ odcisku pojawia się dość często, jest to tak zwany odcisk twardy. Ale ważne jest też poznanie innych rodzajów odcisków jakie mogą się pojawić.
Odcisk twardy, posiada czop rogowy tzw. korzeń który wnika w głębsze warstwy skóry i powoduje ból. Pojawia się w miejscach przeciążonych.
Odcisk miękki, jest bardziej płaski i elastyczny. Najczęściej można je spotkać między palcami. Mimo, że nie mają korzenia również mogą powodować silny ból.
Odcisk kapilarny, w jego strukturę wnikają naczynia włosowate. Ten typ podatny jest na rozwój stanu zapalnego. Jest trudny do skutecznego usunięcia.
Odcisk nerwowo-kapilarny, w nim z kolei znajdują się nie tylko kapilary, ale również włókna nerwowe. Jest jednym z najbardziej bolących odcisków.
Odcisk nerwowo-włóknisty, ma dość dużą powierzchnie i sięga głębszych warstw skóry. Najczęściej tworzy się na podeszwie w okolicach palucha.
Odcisk brodawkowaty, wystaje ponad powierzchnie skóry tak samo jak brodawka wirusowa. To co go wyróżnia to biała obwódka, a pod warstwą rogową znajduje się szklista galaretowata masa lub krwiak.
Odciski mnogie, to punktowe zrogowacenia licznie występujące. Jako jedyne nie powodują dolegliwości bólowych.

Jak sobie poradzić z odciskami?

Domowe leczenie nagniotków nie zawsze przynosi właściwe efekty, dlatego najrozsądniejszym rozwiązaniem jest oddanie się w ręce specjalisty. Podolog mechanicznie jest w stanie usunąć zmianę za pomocą specjalistycznych narzędzi.
Leczenie samemu w domu odcisków za pomocą preparatów aptecznych na bazie kwasów, nie dość że nie usunie problemu to jeszcze może zrobić krzywdę – doprowadzić do poparzenia.

https://podologwwarszawie.pl/

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ