Jak przechowywać perfumy?

Perfumy, jak każdy wyrób kosmetyczny, mają swoją datę przydatności. Ten okres to zazwyczaj kilka lat, lecz zdarza się, że perfumy tracą swój aromat znacznie wcześniej.

Problem ten obejmuje zarówno zmysłowe i uwodzicielskie perfumy damskie, jak również orzeźwiające i eleganckie męskie zapachy. Dlaczego tak się dzieje i czy można zapobiec „psucia się” zapachu? O tym przeczytasz poniżej.

Jak na perfumy wpływają czynniki zewnętrzne?

Perfumy są bardzo czułe na skrajne temperatury. Zbyt wysoka temperatura przechowywania (powyżej 20°C), jak i zbyt niska (poniżej 10°C) mogą sprawić, że perfumy stracą swój zapach, lub rozwinie się on w nieprzyjemnym kierunku. Przeczy to krążącej w niektórych środowiskach opinii, że perfumy najlepiej jest przechowywać w lodówce. Nie – lodówka nie jest dobrym miejscem do trzymania zapachów, ponieważ jest w niej zbyt zimno. Osoby zajmujące się perfumiarstwem zawodowo przekonują, że najlepsza temperatura dla perfum to około 16-18°C. Istotne jest, aby nie narażać swojego ulubionego zapachu na gwałtowne zmiany temperatury. Co, oprócz skrajnych temperatur, negatywnie wpływa na zapach:

  • ekspozycja na światło, pod którego wpływem cząsteczki zapachu zmieniają swoją strukturę, a co za tym idzie – zmienia się aromat,
  • powietrze, dlatego trzeba pamiętać, aby perfumy, które nie są wyposażone w atomizer miały zawsze dobrze zakręconą buteleczkę,
  • wilgoć, podobnie jest powietrze, może zepsuć aromat.

przechowywanie perfum

Dlaczego ważne jest właściwe przechowywanie perfum?

Nie tylko utrata zapachu (lub ewoluowanie w kierunku przykrego aromatu) to argumenty przemawiające za poprawnym przechowywaniem perfum i wód toaletowych. Wraz ze zmianą struktury cząsteczek, źle przechowywane zapachy, mogą zacząć uczulać. A chyba nikt nie chciałby dostać nieprzyjemnej wysypki po spryskaniu się swoimi ulubionymi perfumami, które – do tej pory – nie uczulały.

Gdzie trzymać perfumy

Gdzie trzymać perfumy?

Wcześniej wyjaśniliśmy, jakie czynniki źle wpływają na zapachy. W związku z tym, do przechowywania perfum nadają się miejsca z dala od światła, dość chłodne, lecz nie za zimne i nienarażone na działanie wilgoci. Dlatego nie sprawdzi się półka w łazience, parapet w pokoju dziennym i miejsce w pobliżu kaloryfera. Dobrym rozwiązaniem jest szafka z nieprzeszklonymi drzwiczkami.

Wiemy, że są osoby, które lubią dopsikiwać się ulubionym zapachem w ciągu dnia. Aby nie nosić perfum w torebce, a tym samym wystawiać je na zmiany temperatury, warto zaopatrzyć się w atomizer podróżny. Do tego niewielkiego opakowania można przepsikać kilka mililitrów perfum i zabierać ze sobą do pracy, szkoły czy do klubu. Prawdopodobnie zdążymy zużyć naszą odlewkę, zanim straci ona swój aromat.

[Głosów:3    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ