Jak przygotować samochód do długiej drogi?

Wybierasz się w długą podróż samochodem, być może za granicę? Koniecznie upewnij się, że zabrałeś ze sobą wszystko, co jest niezbędne, ale także to, co pomoce. Przekonaj się, czy załatwiłeś wszystkie formalności. Zobacz też, o jakie dodatkowe kwestie warto zadbać. Przeczytaj poradnik i upewnij się, że przygotowanie samochodu do długiej drogi możesz odznaczyć zielonym ptaszkiem.

Ubezpieczenia komunikacyjne, które warto mieć

Na co dzień korzystasz z ubezpieczenia OC – to jedyna polisa obowiązkowa w Polsce. Nie znaczy to jednak, że tylko ona jest warta zakupu. Zwłaszcza na wyjeździe docenisz fakultatywne polisy takie ja AC, NNW czy Assistance. Przeczytaj ich charakterystyki: https://kioskpolis.pl/czym-jest-oc-ac-nnw-assistance/

W zagranicznej podróży niezwykle ważna staje się ochrona Assistance, z racji iż obejmuje cały pakiet różnego rodzaju usług. Jeśli samochód nie będzie chciał odpalić, dozna awarii na drodze i potrzebne Ci będzie holowanie, któryś z bliskich zachoruje, będziesz potrzebował informacji o adresach albo wsparcia tłumacza, zwrócisz się do ubezpieczyciela i natychmiast otrzymasz pomoc. Assistance to – zgodnie z nazwą – prawdziwy asystent podróżnika, który dzieli mu wsparcia w trudnej sytuacji.

Ubezpieczenie OC ważne za granicą? Nie zawsze!

Skoro wybierasz się za granicę, musisz wiedzieć, że nie wszędzie honorowane jest wykupione w Polsce OC. W krajach Unii Europejskiej i partnerskich owszem, jednak w innych będziesz musiał mieć albo Zieloną Kartę, albo ubezpieczenie graniczne.

Ubezpieczenie OC ważne za granicą

Zieloną Kartę wyrobisz u swojego ubezpieczyciela – często jest to usługa darmowa. Zapewni Ci ochronę przez wybrany okres czasu, np. 15 dni lub miesiąc. Warto ją mieć, jako że na jednej karcie wjedziesz do wszystkich zagranicznych państw, które odwiedzisz po drodze.

Z kolei ubezpieczenie graniczne kupuje się – zgodnie z nazwą – na granicy, tuż przed wjazdem do danego kraju. Jesteś na nie skazany, jeśli nie starczyło Ci czasu na wyrobienie Zielonej Karty. Ponadto są kraje, które nie honorują ani OC, ani Zielonej Karty. Ubezpieczenie graniczne jest nieco droższe od Zielonej Karty, a ochrona zazwyczaj trwa krócej. Zakres ma ten sam co OC.

Przygotowanie samochodu: wyposażenie obowiązkowe i wartościowe

W każdym państwie obwiązuje inne prawo, w związku z czym i w samochodzie trzeba wozić inne rzeczy. Czy oznacza to, że musisz przeszukać internet i zapakować do bagażnika masę dodatkowych rzeczy tylko dlatego, że w podróży będziesz przejeżdżał przez kilka krajów?

Przygotowanie samochodu

Na szczęście nie. Ciebie obowiązuje tylko to, czego wymaga polskie prawo: gaśnica oraz trójkąt ostrzegawczy. Podpowiadamy jednak, że apteczka i kamizelka odblaskowa to akcesoria, które warto mieć, zwłaszcza że nie zajmują wiele miejsca.

Przegląd samochodu przed wyjazdem – czy warto?

Oto idealny przykład pytania retorycznego. Oczywiście, że warto zrobić przegląd samochodu przed wyjazdem w podróż! Nie chcesz chyba dojechać później lub w ogóle nie dojechać na miejsce przez to, że doszło do awarii, której wykrycie i naprawienie było dziecinnie proste, tyle że wolałeś zdać się na los.

Co jeszcze warto zrobić przed wyjazdem w ramach przygotowania samochodu i siebie jako kierowcy? Przede wszystkim przeczytać, co zrobić w razie kolizji i wypadku (procedury są inne!). Polecamy też wydrukować spis kontrolek wraz z opisami. Jeśli na tablicy rozdzielczej zobaczysz ikonę, która wzbudzi Twoją niepewność, szybko sprawdzisz, czy konieczne jest natychmiastowe zatrzymanie pojazdu.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ