Bóle kręgosłupa to dolegliwość, która coraz częściej przytrafia się Polakom. Bóle i zwyrodnienia kręgosłupa najczęściej spowodowane są niewłaściwym trybem życia, spędzaniem wielu godzin w pozycji siedzącej, brakiem aktywności fizycznej. A brak ruchu jest największym wrogiem kręgosłupa. Gdy dochodzi do tego nadwaga, noszenie wysokich obcasów, dźwiganie ciężkich siatek z zakupami, może to doprowadzić do poważnych schorzeń kręgosłupa.

Zmiana codziennych przyzwyczajeń

Gdy tylko zaczynają nam dokuczać bóle kręgosłupa, to znak, że najwyższy czas zmienić swój styl życia i pozbyć się niezdrowych przyzwyczajeń i nawyków , które bardzo negatywnie wpływają na nasz kręgosłup. Przede wszystkim należy zawsze utrzymywać wyprostowaną sylwetkę, gdy stoimy, chodzimy, siedzimy.

Należy także zapewnić kręgosłupowi odpowiedni wypoczynek w nocy, wybierając do spania średnio twardy materac. Koniecznie uważajmy podczas wykonywania najprostszych codziennych czynności. Podnosząc coś ciężkiego najpierw trzeba przykucnąć, a potem podnieść przedmiot. Podczas dźwigania toreb i siatek z zakupami ciężar należy równomiernie rozłożyć na obie ręce. Myjąc włosy nie pochylajmy się nad wanną, tylko uklęknijmy, podczas prania miskę postawmy wyżej, by też się nad nią nie pochylać.

Kręgosłup w pracy

Jeżeli pracujemy w pozycji siedzącej, musimy zadbać o odpowiednio wyprofilowany fotel z podpórką na kark, z podłokietnikami i możliwością regulacji wysokości. Unikajmy długiego siedzenia z głową skręconą w bok oraz z pochyloną szyją. Blat biurka musi mieć taką wysokość, aby można było na biurku położyć swobodnie dłonie i oprzeć przedramiona. Podczas siedzenia kolana powinny tworzyć kąt prosty, a stopy powinny być oparte o podłogę. W czasie pracy koniecznie należy robić przerwy, najlepiej co godzinę wstać na pięć minut, wyprostować się, przeciągnąć, przejść się po biurze.

Aktywność fizyczna

Konieczna jest regularna aktywność fizyczna. Dobrze jest wykonywać specjalne ćwiczenia na kręgosłup wzmacniające mięśnie grzbietu. Warto wykonywać ćwiczenia rozciągające, uprawiać stretching lub jogę. Na kręgosłup doskonale działa też pływanie. Rozluźnia napięcie mięśni, wzmacnia je i dotlenia.

Ćwiczyć można w klubie fitness, na siłowni, a nawet w domu. Warto zainwestować we własny sprzęt do ćwiczeń, np. orbitrek kettler. Posiadanie własnego sprzętu motywuje do regularnych treningów, które można wykonywać w każdej wolnej chwili. Dla kręgosłupa zbawienny jest również codzienny ruch – chodzenie zamiast jazdy autobusem lub samochodem, spacery, bieganie, jazda na rowerze.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ