Niska temperatura, silny wiatr i mróz sprawiają, że pielęgnacja skóry zimą jest bardzo ważna. Co więcej, znacznie różni się ona od dbania o skórę latem. Ze względu na trudne warunki zwykłe kosmetyki nawilżające nie pomagają, ponieważ nie przenikają do głębokich warstw skóry. Oznacza to, że problem ze skórą zimą mogą mieć szczególnie te osób, które posiadają cerę suchą, wrażliwą i naczynkową. Te typy skóry są narażone na większe podrażnienia i uszkodzenia. Zobacz jak dbać o cerę zimą.

Sucha skóra zima

Zimową porą zmagamy się przede wszystkim z przesuszoną skórą. Często jest ona również szara, matowa i nadwrażliwa. Dermatolodzy takie symptomy określają zimowym zapaleniem skóry. Jego przyczyn to klimat, suche powietrze w pomieszczeniach, geny, jony, które emitowane są przez ekran komputera, postępujący proces starzenia się skóry oraz brak jej odpowiedniego nawilżenia. Dodatkowo w zimie na naszą skórę oddziaływanie silny wiatr i mróz, co tylko potęguje uczucie suchości i szorstkości.

Jak dbać o skórę zimą? Odpowiednia dieta

Przygotowując skórę do zimy i dbając o nią o tej porze roku, swoje działania należy rozpocząć od przeanalizowania oraz zmiany diety. Ta odpowiednia pomoże złagodzić problem suchej skóry.

Zimowa dieta wspomagająca skórę powinna zawierać tłuszcze oraz witaminy A, C i E. Witamina C będzie spowalniać procesy starzenia się, E zregeneruje komórki skóry uszkodzonej przez słońce i ochroni ją przed szkodliwymi promieniami UV, natomiast A odżywi skórę, zredukuje zmarszczki oraz zminimalizuje objawy trądziku.

Wyżej wymienione składniki odżywcze i minerały można znaleźć w: rybach, mleku, maśle, jajach, serach, produktach zbożowych, grochy, kiełkach pszenicy, kukurydzy marchewce, szpinaku, dyni, brukselce, kapuście oraz orzechach.

Kosmetyki do pielęgnacji skóry zimą

Oprócz odpowiedniej diety, która dba o skórę od wewnątrz, potrzebuje ona również zewnętrznej pielęgnacji. Stąd też przed okresem zimowym koniecznie trzeba zaopatrzyć się w kosmetyki do pielęgnacji skóry zimą. Powinny one być silnie nawilżające i zawierać substancje higroskopijne, które wiążą wodę w naskórku. W preparatach przeznaczonych do zimowej pielęgnacji skóry najczęściej stosuje się kwas hialuronowy oraz glicerynę czy glikol propylenowy. Składniki te wnikają do głębokich warstw skóry i oprócz tego, że ją nawilżają, to jeszcze zwiększają jej uwodnienie. W pielęgnacji skóry zimą pomagają również wody termalne oraz kremy ochronne. Te ostatnie powinny przede wszystkim chronić warstwę lipidową skóry, zabezpieczając ją przed utratą wody. Najlepiej jest więc wybierać kremy na zimę zawierające sfingolipidy, masło karite oraz naturalne olejki. Jeżeli dodatkowo wybierze się krem tłusty lub półtłusty, będzie on chronił cerę przed mrozem.

Zimą trzeba także zabezpieczać skórę przed promieniowaniem UV. Światło słoneczne odbijające się od kryształków śniegu sprawia, że na szkodliwe działanie promieniowania jesteśmy narażone przez cały czas. W związku z tym kosmetyki stosowane w zimie powinny zawierać wodoodporne filtry.

Jak stosować kosmetyki pielęgnacyjne zimą?

Aby kosmetyki do pielęgnacji skóry zimą działały odpowiednio, konieczne jest ich właściwe stosowanie. Po nałożeniu kremów nawilżających należy odczekać z wyjściem na zewnątrz ok. 10-15 minut, w tym czasie woda zawarta w preparacie zdąży odparować.  Po rozpyleniu wody termalnej należy natomiast osuszyć twarz chusteczką. Kremy ochronne warto stosować dwa razy dziennie – rano i wieczorem, a tłuste kremu przed każdym wyjściem z domu.

 

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ