Jaki wpływ ma kawa na nasze zdrowie?

Większość z nas rozpoczyna dzień od filiżanki kawy. Często nie poprzestajemy na jednej porcji w ciągu dnia. Mówi się, że nie powinno się pić zbyt dużo tego napoju. Czy kawa jest zdrowa?
Kawa zawiera kofeinę, która może powodować choroby serca i nadciśnienie. Zaraz po wypiciu podnosi się ciśnienie tętnicze, nasila się produkcja soków trawiennych i moczu w nerkach. Maksymalne stężenie kofeiny we krwi notowane jest po pół do dwóch godzin po wypiciu kawy. Liczne badania wskazują jednak na to, że picie kawy w rozsądnych ilościach nie wpływa niekorzystnie na zdrowie. Może wręcz przynosić nam liczne korzyści.
W kawie występują polifenole, które spowalniają procesy starzenia, zapobiegają miażdżycy, zawału serca i udaru mózgu, poprzez zmniejszenie odkładania się w naczyniach krwionośnych cholesterolu. Polifenole mają ponadto działanie przeciwbakteryjne i przeciwzapalne. Opóźniają także rozkład witaminy C w organizmie. Poza tym w kawie znajduje się witamina PP i potas, a także błonnik pokarmowy, mający korzystny wpływ na perystaltykę jelit.
Pijąc kawę, zwróćmy uwagę na jej jakość i sposób przygotowania. Najwięcej polifenoli, około 8 procent, znajdziemy w kawie palonej. Warto stosować filtry, które obniżają zawartość lipidów i umożliwiają pozbycie się goryczy.
Udowodniono, że kawa ma działanie przeciwalergiczne. Redukuje ona wydzielanie histaminy, której zwiększona ilość w organizmie powoduje reakcje alergiczne. Działa też rozkurczowo na drogi oddechowe, ułatwiając oddychanie.
Kawa wykazuje działanie moczopędne, a także wypłukuje z organizmu cenne pierwiastki, takie jak magnez, żelazo i wapń. Zaleca się więc po kawie wypić szklankę wody mineralnej, która pomoże uzupełnić zapas płynów i mikroelementów w organizmie.
O tym czy kawa jest zdrowa w pewnym stopniu decydujemy my sami. Kawa pita z umiarem ma dobroczynne działanie na nasz organizm, dlatego jeśli nie cierpimy na nadciśnienie, czy nadkwasotę, nie musimy odmawiać sobie tego pobudzającego napoju. Filiżanka lub dwie niezbyt mocnej kawy na pewno nie zaszkodzą.

inwestycjawkadry.pl

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ