Konwersja norm ISO/DIN/PN

Wybór dotyczący śrub wcale nie jest taki łatwy, jak może wydawać się na samym początku. Elementy łączące lub regulujące urządzenia różnią się bowiem między sobą pewnymi kwestiami. Mowa tutaj między innymi o kształcie łba, rodzaj gwintu albo długości gwintu w stosunku do długości trzpienia itp. Na pewno tego tematu nie wolno bagatelizować. Dobry wybór śrub jest bowiem na wagę złota. Sprawia, że konstrukcje czy urządzenia mają odpowiednią jakość. Nie da się ukryć, że pomaga tutaj tabela konwersji norm. Dlaczego? Jak ją prawidłowo wykorzystać w praktyce?

Jak kupić odpowiednie śruby?

Bardzo ważne jest to, aby przede wszystkim wybrać dobrego producenta. Fachowcy dbają o najmniejszy nawet szczegół. Pamiętajcie, aby decydować się również na elementy łączące czy regulujące, które spełniają określone normy. Dają nam one informacje na temat klasy, materiału czy powłoki konkretnych elementów złącznych. Klasa jest oznaczona dwoma liczbami. Pierwsza cyfra dotyczy minimalnej wytrzymałości na rozciąganie. Natomiast druga odnosi się do stosunku granicy plastyczności do wytrzymałości na rozciąganie. Powłoka dotyczy sposobów, które mają zapewnić ochronę przed korozją itp. Materiał mówi oczywiście o surowcu, z którego powstały konkretne śruby. Wykorzystywane są między innymi elementy powstałe przy użyciu stali nierdzewnej. Cechuje się ona na przykład dużą odpornością na korozję czy żarowytrzymałością.

Sprawdź aktualną ofertę firmy Stalmut na https://stalmut.pl/oferta/sruby/sruby-din-7991-iso-10642-lbem-stozkowym-gniazdem-szesciokatnym/

Jak prawidłowo użyć tabeli konwersji norm ISO/DIN/PN?

Między innymi często stosowane są śruby kołnierzowe. Dlaczego? Mają one bowiem liczne zalety. Elementy tego typu zostały wykonane między innymi ze stali nierdzewnej. Posiadają metryczny rodzaj gwintu i występują w klasie wytrzymałości 8.8, 10.9 i 12.9. Macie zamiar je kupić od niemieckiego producenta? Na stronie dowiedzieliście się, że norma to DIN 6921? Co zrobić, aby poznać polskie oznaczenie? Warto bowiem wiedzieć, że skrót PN odnosi się do Polskich Norm. Normy DIN są stanowione przez Niemiecki Instytut Normalizacyjny. Najbardziej powszechne są natomiast normy ISO zatwierdzone przez Międzynarodową Organizację Normalizacyjną. Aby poznać inne oznaczenia, trzeba skorzystać z tabeli konwersji. Nie jest to szczególnie trudne zadanie. Wiecie już, że w przypadku tych śrub oznaczenie wynosi DIN 6921. Wystarczy tylko wpisać ten ciąg liter oraz znaków, aby mieć świadomość, że śruby kołnierzowe mają też oznaczenie PN 82247. Dlaczego warto mieć taką wiedzę? Może ona przydać się na przykład w trakcie wykonywania zakupów czy sprzedaży elementów łączących, a także regulujących urządzenia.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ