Kreatyna jako skuteczna odżywka dla sportowców

Kreatyna uznana jest dziś za jeden z najlepszych i najbardziej skutecznych suplementów diety, przeznaczonych dla sportowców i osób żyjących aktywnie. Stosowana jest już od pół wieku i wciąż cieszy się coraz większą popularnością. Po kreatynę sięga coraz większa ilość osób, ponieważ dzięki niej mają szanse, aby szybciej zbudować mięśnie, siłę a także poprawić wytrzymałość.

Czym jest kreatyna?

Kreatyna jest znakomitym suplementem diety dla sportowców, ponieważ to właśnie dzięki niej następuje szybszy przyrost masy mięśniowej, poprawia się nasza wydolność, wytrzymałość organizmu, a także stajemy się bardziej odporni na zmęczenie.

Kreatyna w organizmie człowieka występuje w naturalny sposób, jednakże dla osób które żyją aktywnie jest ona w zbyt małej ilości. Aby więc mieć osiągi w sporcie warto wybrać suplement diety w postaci właśnie kreatyny. W chwili, kiedy kreatyna jest dostarczana do organizmu z zewnątrz w postaci suplementów wówczas dostarcza nam ogromnej ilości energii, dzięki czemu mięśnie mają jej pod dostatkiem, aby wykonywać ciężką pracę. Warto również podkreślić, że ów suplement diety nie ma dla naszego organizmu żadnych skutków ubocznych.

Jaką rolę w organizmie pełni kreatyna?

Suplement diety, jakim jest kreatyna, czyli kwas β-metyloguanidynooctowy, jest związkiem organicznym, który zbudowany jest z fragmentów białek, a to właśnie one w 98 % znajdują się w tkance mięśniowej. Składa się z aminokwasów, a także z argininy, glicyny oraz metioniny.

Z całą pewnością kreatyna a redukcja masy ciała to dwa nierozłączne pojęcia. Kreatyna sprawia, że mamy więcej energii, dzięki czemu możemy trenować jeszcze bardziej intensywnie, a co za tym idzie efekty w redukcji tkanki tłuszczowej następuje o wiele szybciej. Określając wiec co daje kreatyna na pewno warto wspomnieć, że pełni rolę magazyniera ATP w mięśniach. Jeśli kreatyny jest zbyt mało wówczas w organizmie brak również fosokreatyny, przez co obniża się także ATP, zaś to skutkuje zmęczeniem i gorszą regeneracją po treningu.

kreatyna

Jakie efekty gwarantuje nam kreatyna?

  • Przyrost masy mięśniowej, ponieważ szacuje się, że odżywka powoduje przyrost masy mięśniowej bez tłuszczu. Przyrost ten jest szybszy u mężczyzn aniżeli u kobiet. Efekt widać przy intensywnym treningu, który połączony jest z regularną suplementacją.

  • Przyrost siły, który ma związek z faktem, że pod wpływem kreatyny następuje rozpad węglowodanów w mięśniach, a tym samym mamy o wiele większą energię do treningów.

  • Wzrost wydolności fizycznej to także regularne dawkowanie kreatyny. Dzieje się tak dlatego, że zwiększa się ona nawet o 15 % a tym samym następuje poprawa wydajności treningowej.

  • Szybsza i lepsza regeneracja po treningu, dzięki czemu szybko odpoczywamy i nabieramy nowych sił.

Stosując kreatynę regularnie warto wiedzieć, że daje ona najlepsze efekty wówczas, kiedy jest połączona z właściwą, adekwatną i zdrową dietą, a także aktywnością fizyczną.

Kiedy stosować kreatynę?

Po suplement diety może sięgnąć właściwie każdy z nas, jednakże jest ona polecana przede wszystkim tym osobom, które żyją aktywnie, regularnie ćwiczą a wręcz mają trudne i ciężkie treningi. Przyjmowana przez nas kreatyna dostarcza energii już w początkowej fazie wysiłku fizycznego, dlatego też zapewnia nam maksymalną intensywność. Suplementacja kreatyną przynosi doskonałe efekty zarówno w czasie krótkotrwałych wysiłków fizycznych, jak i tych dłuższych. Kreatynę stosować można w każdym rodzaju sportu. Świetnie sprawdza się w podnoszeniu ciężarów, sportach walki, biegach typu sprint, czy też w kulturystyce.

[Głosów:2    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ