Zaćma, czyli zmętniała soczewka jest powszechnym schorzeniem, które można wyleczyć niemal w kilkanaście minut. Leczenie zaćmy odbywa się za pomocą ultradźwięków, które rozbijają chorą soczewkę, a na jej miejsce wprowadzana jest nowa. Już w przeciągu kilku dni można odzyskać komfort widzenia.

Co to jest zaćma i kogo może dotyczyć?

Zaćma, inaczej zwana kataraktą to schorzenie, które jest efektem utraty przejrzystości soczewki. Nieleczona może prowadzać nawet do ślepoty. Najczęstszym rodzajem tej choroby jest zaćma starcza, która pojawia się zwykle po 50 roku życia. Zaćma może być również wrodzona lub nabyta w wyniku chorób oczu. Często rozwija się w obu oczach, chociaż nie jest to regułą.

Przyczyny i objawy zaćmy

Powodem powstawania zaćmy jest zmiana w strukturze białka w soczewce, powodujące jej zamglenie. Do rozwoju zaćmy przyczyniają się m.in. cukrzyca, palenie tytoniu, zażywanie niektórych leków, urazy oczu lub nadmierne działanie promieni słonecznych. Na początkowym etapie katarakty może pomóc zmiana okularów na mocniejsze, jednak w dłuższej perspektywie takie rozwiązanie nie będzie wystarczające. Objawy zaćmy nie muszą być jednoznaczne, na jej zaawansowanym etapie pacjenci skarżą się na nieostre widzenie barw, zamazane widzenie, pogłębienie krótkowzroczności, widzenie aureoli wokół źródeł światła, a czasami podwójne widzenie.

Leczenie zaćmy – przebieg operacji

Co najmniej 6 godzin przed zabiegiem należy pamiętać, aby nie stosować żadnych kosmetyków z alkoholem, ani nie nakładać makijażu. W dniu operacji nie wolno spożywać kawy, mocnej herbaty ani alkoholu, ze względu na możliwość wzrostu ciśnienia krwi. Leczenie zaćmy za pomocą ultradźwięków rozpoczyna się od znieczulenia miejscowego w postaci kropel do oczu, dzięki czemu zabieg jest całkowicie bezbolesny. Pacjent może jedynie odczuwać mały dyskomfort w trakcie operacji. Następnie pielęgniarka przygotowuje pacjenta do zabiegu dezynfekując okolice oka i zabezpieczając twarz za pomocą foli ochronnej. Właściwy zabieg polega na wykonaniu drobnego nacięcia (ok. 2 mm) na oku i wprowadzeniu niewielkiej sondy, która ma za zadanie rozdrobnić chorą soczewkę. Następnie zostaje usunięta i włożona sztuczna. Po operacji lekarz zakłada opatrunek, a pacjent może samodzielnie wstać z fotela.

Zalecenia po zabiegu

Należy pamiętać o stosowaniu się do wszelkich zaleceń lekarza. Po operacji konieczne będą wizyty kontrolne – pierwsza dzień po operacji. Szczególnie w ciągu kilku pierwszych dni trzeba odpoczywać, najlepiej w pozycji leżącej, nie dotykać okolic oczu ani ich przemywać. Ponadto należy używać przepisanych przez lekarza kropli do oczu, które chronią przed infekcją i stanem zapalnym. Leczenie zaćmy za pomocą ultradźwięków jest bezpieczne i bezbolesne, warto zdecydować się na zabieg, nim wzrok znacznie się pogorszy.

Więcej na: http://www.voigtmedica.pl/operacja-zacmy/

[Głosów:1    Średnia:4/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ