Osoby z wadą wzroku prędzej czy później staj przed wyborem, czy lepszym rozważaniem są tradycyjne okulary, czy soczewki kontaktowe. Chociaż te dwie metody koercji wady wzorku uzupełniają się wzajemnie, to zazwyczaj większość osób decyduje się na zastosowanie tylko jednej dominującej. Pytaniem otwartym pozostaje co wybrać: soczewki kontaktowe czy okulary. Zobacz nasze podpowiedzi w tym zakresie.

Soczewki czy okulary? Zależy od wady

Zarówno soczewki kontaktowe, jak i tradycyjne okulary są dobrą metodą korekcji wzroku. Zanim jednak zdecyduje się na jedną z nich, należy rozważyć swoje potrzeby oraz wadę wzroku, jaką się posiada. To właśnie od tego powinno uzależnić się, co się wybierze.

Zalety soczewek kontaktowych

Soczewki kontaktowe wybierane są przede wszystkim przez osoby, którym okulary zwyczajnie przeszkadzają np. podczas uprawiania sporty czy innych aktywności. Wybierają je również osoby, które chcą mieść szerokie pole widzenia i obraz widziany w rzeczywistej wielkości bez zniekształceń. Soczewki kontaktowe są też często wybierane przez osoby z dużą wadą wzroku. Wynika to z ego, że mają one małe wymiary, nie zdradzają swoje mocy oraz są estetyczne i niewidoczne dla innych. Dzięki temu można uniknąć noszenia szkieł okularowych grubych jak denko od słoika.

A może jednak lepiej okulary?

Nie oznacza to jednak, że soczewki kontaktowe nie mają wad. Wśród ich największych mankamentów wymienia się to, że są one dość kłopotliwe w pielęgnacji, co jakiś czas trzeba kupować nowe soczewki, a także konieczne jest nauczenie się zakładanie i zdejmowania soczewek. Warto również wspomnieć o tym, że wiele osób noszących soczewki kontaktowe narzeka na uczucie suchości i pieczenie oczu, a także na częste infekcje. Nie bez znaczenia jest również fakt, że koszt soczewek kontaktowych jest o wiele wyższy niż tradycyjnych okularów.

Soczewki czy okulary? Oczywiście, że okulary!

Wobec powyższych wad soczewek kontaktowych wiele osób decyduje się pozostać przy tradycyjnych okularach. Są one łatwe w pielęgnacji, wygodne i proste w zakładaniu oraz zdejmowaniu, a przy tym bardziej ekonomiczne. Co więcej, na ten wybór wpływa fakt, że noszenie okularów dawno już przestało być wstydliwą koniecznością. Dziś okulary są modnym dodatkiem stylizacyjnym, który może podkreślić urodę twarzy, skryć niedoskonałości urody czy podkreślić charter danej osoby. Aby jednak tak było, należy zadać o odpowiedni dobór oprawek okularów.

Wady okularów

Nie ma jednak, co przecenia tradycyjnych okularów – również o one posiadają pewne wady. Są mniej estetyczne niż soczewki korekcyjne, przeszkadzają podczas uprawiania spotów, parują w ziemie i dają ograniczone pole widzenia. Wymieniając dalej wady okularów, trzeba napisać o tym, że oprawki mogą uwierać w nos, skronie i uczy, a szkła zniekształcać obraz i wielkość przedmiotu, na który się parzy.

Co wybrać: okulary czy soczewki?

Każda z metod korekcji wady wzroku ma swoje plusy i minusy. Wiele osób uważa, że lepiej jest stosować soczewki kontaktowe, bo są one wygodniejsze i zapewniają lepsze widzenie. Jednak są i takie osoby, którym zakładanie soczewek sprawia wiele problemów, wtedy lepiej pozostać przy tradycyjnych okularach niż męczyć oko.

 

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ