Pijani kierowcy to plaga polskich dróg. Żadnych wątpliwości nie powinno budzić wsiadanie za kółko w trakcie spożywania alkoholu bądź bezpośrednio po. To przestępstwo i ogromne zagrożenie dla życia własnego i innych. Często następnego dnia po imprezie wydaje nam się, że zdążyliśmy już absolutnie wytrzeźwieć i możemy prowadzić samochód. W takich przypadkach najlepszym rozwiązaniem jest przebadanie się alkomatem. Zawsze powinniśmy udać się na posterunek policji, gdzie mamy taką możliwość. Czasem jednak samo dostanie się tam bywa problematyczne, dlatego zdecydowanie wygodniej jest posiadać własny profesjonalny alkomat. Jaki wybrać, aby mieć pewność co do swojego stanu?

Cena wyznacznikiem jakości

Na wstępie trzeba zauważyć, że lepiej nie mieć osobistego alkomatu, niż mieć jeden z tych najtańszych na rynku. Urządzenia z niepewnych źródeł, nieznanych producentów mogą jedynie wprowadzić nas w błąd i dać mylne przekonanie o tym, że jesteśmy w stanie prowadzić auto, podczas gdy w rzeczywistości jest zupełnie odwrotnie. Zwróćmy więc uwagę na markę i kraj pochodzenia. Obok w pełni profesjonalnych firm produkujących alkomaty dla służb – takich jak Dräger czy Lifeloc – mamy do wyboru również godne zaufania Datech czy Sentech.

Rodzaje alkomatów i ich kalibracja

Alkomaty dzielą się na półprzewodnikowe i elektrochemiczne. Te pierwsze charakteryzują się niższą ceną i przyzwoitymi pomiarami. Te drugie są znacznie dokładniejsze, tolerancja błędu jest w nich mniejsza, ale cechują się również wyższą ceną. Ich zaletą jest również rzadsza konieczność kalibracji. Trzeba jej dokonywać, gdyż czujniki alkomatów po pewnym czasie się rozregulowują. Sensory modeli półprzewodnikowych kalibrować można raz na pół roku lub raz na 300 pomiarów. Modele elektrochemiczne są tańsze w eksploatacji, gdyż kalibruje się je co rok lub co 500 pomiarów.

Zaopatrzenie się we własny alkomat to bardzo dobry pomysł, jeżeli spożywamy alkohol, a następnego dnia planujemy wsiąść za kierownicę. Jazda pod wpływem to przede wszystkim śmiertelne niebezpieczeństwo dla samego siebie i innych uczestników ruchu drogowego. Alkohol spowalnia refleks i przytępia zmysły, a nieodpowiednia decyzja może zniszczyć życie wielu osób, w tym nasze. To także ryzyko utraty prawa jazdy, które w dzisiejszych czasach bywa niezbędne. Kupno własnego alkomatu to względnie tania inwestycja, która może zapobiec wielkim tragediom. Odpowiedzialny kierowca będzie korzystał z takiego urządzenia po każdym zakrapianym wieczorze.

Więcej na: https://www.wasserman.eu/agd/do-higieny-i-pielegnacji/alkomaty

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ