Monitoring GPS przeszedł ogromną ewolucję od czasu, gdy po raz pierwszy zaczął być montowany w cywilnych pojazdach na całym świecie. Dziś to często zaawansowany system, który dostarcza bardzo wielu różnych informacji na temat floty.

Początki systemu GPS sięgają lat 70. XX wieku i związane są z projektem realizowanym dla amerykańskiej armii. Z czasem ta technologia została udostępniona do użytku cywilnego, a nad jej rozwojem zaczęło pracować coraz więcej firm na świecie. Dziś większość smartfonów jest wyposażonych w moduł GPS, a systemy monitoringu stały się bardzo zaawansowane. Lokalizator pojazdów jest obecnie czymś znacznie więcej niż tylko narzędziem do wskazywania pozycji samochodu. 

Rozwiązania w nowoczesnym monitoringu GPS

Dziś często zaawansowane systemy GPS (np. Satis) to tak naprawdę rozwiązania telemetryczne, które służą nie tylko do monitoringu satelitarnego samochodów, ale również wspomagają zarządzanie parkiem pojazdów. Należy podkreślić, że dobrej jakości system jest przede wszystkim uniwersalny i potrafi współpracować z urządzeniami różnych producentów (np. lokalizator pojazdów). Dzięki temu można łatwo dostosować monitoring do potrzeb konkretnego klienta. Dobrej jakości system używa lokalizatorów GPS, który pokazuje trasę pojazdu wpisaną w krzywiznę drogi, co pozwala dokładnie obliczyć trasę. Do tego najlepsze systemy korzystają z wielu czujników, które mogą mierzyć różne parametry samochodu (np. spalanie, przyspieszenia itp.), a tym samym kontrolować styl jazdy kierowcy. Oczywiście to tylko kilka przykładów zaawansowanych rozwiązań. Na rynku można znaleźć różne opcje, dlatego łatwo wybrać takie, które są rzeczywiście potrzebne w konkretnej firmie.

Jak wykorzystać monitoring samochodów?

Nowoczesny system monitoringu GPS można wykorzystać tak naprawdę w wielu obszarach zarządzania firmową flotą. Przede wszystkim takie rozwiązania pozwalają zwiększyć bezpieczeństwo samochodów, ładunków, a także kierowców. W przypadku zaistnienia niebezpiecznej sytuacji lub kradzieży pojazdu można bardzo szybko zareagować. To jednak nie wszystko. Monitoring GPS można doskonale użyć przy optymalizacji wydatków na flotę. Czujniki systemu dostarczą wielu danych o spalaniu, stylu jazdy kierowców, o rzeczywistym czasie ich pracy i przejechanych trasach. Dysponując takimi informacjami, można lepiej zaplanować wykorzystanie parku samochodowego i ustalać optymalne trasy przejazdów.

Współczesny monitoring GPS to często zaawansowany system, który nie tylko pozwala śledzić pojazdy, ale także dostarcza różne dane, a przez to jest ważnym narzędziem w biznesie.

Więcej na: http://www.satisgps.com/

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ