Wiele kobiet w ciąży uczęszcza do szkoły rodzenia. Niestety mylne jest przekonanie, jakoby na tych zajęciach uczono jedynie oddychania i zachowania przy porodzie. Tak naprawdę jest to jedynie ułamek wiedzy, przekazywanej na takich zajęciach przez położne. W dużej mierze natomiast kobiety uczą się tam przede wszystkim opieki i pielęgnacji noworodka. W przeszłości, kiedy ludzie żyli razem całymi pokoleniami, ciężarna od razu po porodzie miała wsparcie kobiet z rodziny w opiece nad noworodkiem. Obecnie są pary, które przeprowadzają się wielokrotnie w ciągu swojego życia i z różnych względów nie mają wsparcia swoich rodzin. Stąd potrzeba, aby kobieta zdobywała wiedzę z pewnego źródła.

Często na zajęciach szkół rodzenia pojawia się temat: Pielęgnacja noworodka- zadbaj o jego skórę. Duży nacisk kładzie się tutaj na mycie noworodka i wszelkie czynności w trakcie i po kąpieli. Kluczowy jest tutaj wybór kosmetyków do pielęgnacji. Każda mama ma w tej kwestii trudną do podjęcia decyzję, ponieważ wybór płynów, oliwek i kremów na rynku jest przeogromny. Są mamy, które wybierają specyfiki najdroższe. Zazwyczaj są to emolienty, które powinno się stosować przede wszystkim u dzieci i dorosłych z problemami skórnymi, często takimi jak atopowe zapalenie skóry. Istnieje ryzyko, że przyzwyczajenie dziecka do takich preparatów sprawi, że w kontakcie z normalnymi specyfikami skóra dziecka zareaguje podrażnieniem. Wiele rodziców z kolei decyduje się na kosmetyki jak najprostsze składem a co za tym idzie najbardziej łagodne. Jest także grupa rodziców, którzy wybierają płyny najtańsze. Prawdopodobnie prawda leży gdzieś pośrodku. Nie powinno się oszczędzać na dziecku, ale wybierać za to kosmetyki dobrane do indywidualnych potrzeb skóry.

Do podstawowych kosmetyków, które trzeba kupić, należą płyny do kąpieli, płyny do mycia i szampony oraz oliwki i emulsje nawilżające. Dziecko należy kąpać w wodzie z płynem nawilżającym, można dodatkowo zastosować płyn do mycia i szampon, ale zazwyczaj płyn wlewany do wody do wanienki wystarcza. Po kąpieli noworodka osuszamy ręcznikiem, czeszemy i namaszczamy oliwką lub dostępnymi emulsjami. Przy wyborze należy kierować się przede wszystkim wiekiem dziecka, który jest zaznaczony na opakowaniu. Obserwacja skóry dziecka pozwala na zachowanie jej w zdrowym i nawilżonym stanie.

www.gdansk4u.pl

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ