Tabletki antykoncepcyjne wyróżniają się bardzo dużą skutecznością działania, dlatego są tak często stosowane przez kobiety na całym świecie. Warto jednak wiedzieć, jakie czynniki mogą wpłynąć na osłabienie ich działania. Posiadając taką wiedzę możemy zrezygnować z rzeczy, które źle wpływają na antykoncepcję hormonalną oraz w razie wystąpienia takiej potrzeby zastosować dodatkowe zabezpieczenie (np. prezerwatywy), by skutecznie uniknąć ciąży.

Leki osłabiające działanie antykoncepcji hormonalnej

Istnieje kilka leków, których nie powinny zażywać osoby zabezpieczające się przed ciążą za pomocą sposobów hormonalnych. To przede wszystkim preparaty zawierające wyciąg z dziurawca, w tym również suplementy diety i mieszanki ziół do zaparzania. Dziurawiec jest jedną z tych roślin, która hamuje działanie hormonów, przez co w ciele kobiety może wystąpić owulacja, a tym samym również zapłodnienie. Niezalecanymi podczas terapii hormonalnej lekami są również niektóre antybiotyki zawierające np. tetracykliny, penicyliny, cefalosporyny. Dlatego podczas każdej antybiotykoterapii oraz przez kilka dni po niej warto stosować dodatkowe zabezpieczenie. Lekarze zalecają nawet, by cały cykl, w którym przyjmowano antybiotykoterapię był cyklem, w którym stosuje się również dodatkowo zabezpieczenie, ponieważ tak będzie najbezpieczniej.

Niewiele osób wie, że również z pozoru bardzo niegroźny paracetamol może zmniejszyć działanie antykoncepcji, jeśli jest przyjmowany w dawce większej niż 3 g na dobę.

Dobre źródło wiedzy na temat antykoncepcji

Jeżeli jesteś zainteresowana również innymi tematami związanymi z szeroko rozumianą antykoncepcją hormonalną lub chcesz poczytać o konkretnych tabletkach antykoncepcyjnych, to zapraszamy Cię do odwiedzenia strony internetowej www.harmonella.info. Pamiętaj, że poszerzanie wiedzy dotyczącej skutecznych sposobów zapobiegania ciąży powinno być bardzo ważne dla każdej kobiety. Bez względu na to czy dopiero planuje antykoncepcję czy już stosuje ją od dłuższego czasu.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ