Jest jednym z ciekawszych zabytków na terenie województwa lubuskiego, i – mimo kiepskiego stanu zachowania – zadziwia swym rozmiarem. Kto w czasie wycieczki śladem lubuskich rezydencji odwiedzi Broniszów, ten z pewnością żałować tego nie będzie. Tutejszy pałac z pewnością zasługuje na uwagę. Co warto wiedzieć na jego temat?

Wzniesiony przy drodze prowadzącej z Zielonej Góry do Nowogrodu Bobrzańskiego pałac w Broniszowie jest ciekawym zabytkiem, obok którego nie można przejść obojętnie. Do dziś można tu zobaczyć pozostałości parku oraz ślady po fosie, zachowały się też budynki gospodarcze i sam pałac. To ciekawa budowla, której początki sięgają najprawdopodobniej początków XV stulecia. Aż do XIX wieku pałac ten był konsekwentnie powiększany, a kolejne przebudowy sprawiały, że zmieniał on swój wygląd. Dziś jest to ciekawa budowla, wzniesiona na planie litery L, która może się pochwalić piękną wieżą, narożną basztą oraz rozległym dziedzińcem. Fasada, mimo znacznych uszkodzeń, do dziś intryguje ciekawą dekoracją, której warto się dokładniej przyjrzeć. Zachwyca też zabytkowy portal, będący ciekawym przykładem późnego renesansu w polskiej architekturze. Całość, mimo wieloletnich zaniedbań i sporych zniszczeń, robi ogromne wrażenie na miłośnikach zabytków oraz historii. Czy uda się uratować tę rezydencję?

Pałac w Broniszowie to ciekawy cel wycieczki dla tych, którzy szukają mniej znanych atrakcji i ginących zabytków. To ciekawe miejsce, które każdego miłośnika historii i dawnej architektury oczaruje swą potęgą oraz niezwykłą atmosferą.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ