Problem AZS

Atopowe Zapalenie Skóry (AZS) jest chorobą powodującą swędzenie skóry, jej podrażnienie i suchość. Jakie objawy ma AZS? Czy da się wyleczyć tą chorobę? Czym się cechuje?

Przyczyny AZS

Okazuje się, że nie są znane dokładne przyczyny tej choroby. Naukowcy wskazują, że podłoże genetyczne może mieć duże znaczenie, czy nawet nadmierna higiena. Specjaliści są zdania, że w genach możemy dziedziczyć skłonność do alergii skórnych (atopii). Atopia natomiast jest chorobą mającą genetyczne podłoże. AZS może pojawiać się już od dziecka, ale także w starszym wieku. Warto podkreślić, że z wiekiem choroba może stać się mniej dokuczliwa, jednak trzeba pamiętać o właściwej pielęgnacji skóry.

Objawy atopowej skóry

Skóra ze skłonnościami do alergii często bywa podrażniona, może swędzieć, natomiast drapanie szybko prowadzi do drobnych ran. Odpowiednia pielęgnacja złagodzi te dolegliwości. Suchość skóry sprawia, że osoba chora odczuwa ból, pękanie skóry i chęć drapania. Okazuje się, że nie da się całkowicie wyleczyć tego schorzenia. Możliwe jest łagodzenie objawów za pomocą specjalnych kremów i maści. Podkreślić należy, że warto także zwracać uwagę na poziom stresu – nasilony stres prowadzi do nieprzyjemnych objawów AZS.

Kilka zasad, o których warto pamiętać

Cierpiący na atopowe zapalenie skory powinni unikać brudnych pomieszczeń, klimatyzowanych i takich, gdzie pali się papierosy. Skórę podrażniają bowiem pyłki, dym, czy kurz. Unikajmy także szorstkich ubrań i basenów z chlorowaną wodą, gdyż nie sprzyjają one delikatnej skórze. Raz na jakiś czas ukojenie przyniesie kąpiel w słonej wodzie. Podczas kąpieli warto używać specjalnych środków do atopowej skóry, a do prania odpowiednie będą detergenty do wrażliwej skóry.

Zachowanie powyższych zasad nie sprawi, że dolegliwości całkowicie znikną, jednak pozwoli zminimalizować nieprzyjemne objawy tej choroby. Pomocne będzie odwiedzenie dermatologa, który doradzi, jakie preparaty i maści warto codziennie stosować. Skóra atopowa wymaga specjalnej uwagi i pielęgnacji, która złagodzi uporczywe swędzenie. Ważne jest także unikanie zadymionych i zakurzonych pomieszczeń, które wzmagają objawy. To pozwoli na poprawę komfortu codziennego życia osób chorych.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ