zmeczenie

Problemy ze wstawaniem rano, uczucie przemęczenia po przespanej nocy i brak energii na treningach nawet po wypiciu silnej kawy? Jeżeli chociaż jedno z tych opisów pasuje do twojego życia, powinieneś zlokalizować problem i go rozwiązać. Skąd brać energię? W jaki sposób odpoczywać efektywniej? Jaki wpływ ma na to zdrowa dieta?

Skąd organizm pobiera energię?

Energia jest nieustannie produkowana przez nasz organizm, przy czym podczas wykonywania wzmożonego wysiłku proces ten przebiega znacznie szybciej. Sama energia komórkowa powstaje w rezultacie rozpadu substancji adenozyno-tri-fosforanu (czyli potocznego ATP). Ten organiczny związek chemiczny pełni rolę nośnika energii i powstaje w każdej komórce w rezultacie rozpadu składników odżywczych. Energia może powstać rozpadzie cząstek ze wszystkich składników odżywczych (węglowodanów, tłuszczy, białek i nawet alkoholi). W przybliżeniu wiadomo, że produkty spożywane i wchłaniane do organizmu posiadają następujące wartości energetyczne: węglowodany = 4 kcal / 1 gram, białka = 4 kcal / 1 gram, alkohol = 7 kcal / 1 gram oraz tłuszcze = 9 kcal / 1 gram. Po wchłonięciu składników odżywczych do organizmu pewna ich część odkłada się jako rezerwa w postaci glikogenu oraz tłuszczu. Każda aktywność fizyczna wymaga energii, dlatego następuje rozpad cukru do glukozy krążącej w krwi i organizm otrzymuje energię do funkcjonowania.

Jak poradzić sobie z brakiem energii w ciągu dnia?

Ciągłe uczucie zmęczenia jest bardzo problematyczne i może doprowadzić do wielu nieprzyjemnych konsekwencji w życiu – zły nastrój, mniejsza aktywność fizyczna, gorsza produktywność w pracy oraz problemy w nawiązywaniu i utrzymywaniu pozytywnych kontaktów z bliskimi. Podstawowym czynnikiem wpływającym na regeneracje jest oczywiście sen. Jeżeli ciągle czujesz się zmęczony, spróbuj spać o godzinę więcej (a najlepiej 7-8 godzin każdej nocy). Postaraj się także przebywać jak najwięcej na słońcu, aby dostarczyć witaminę D3. Ogromny wpływ na poziom energii i witalność ma także dieta oraz aktywność fizyczna. Zdrowa dieta pudełkowa Częstochowa może być rozwiązaniem wielu problemów ze zdrowiem oraz problemu z ciągłym zmęczeniem. Wybierając ofertę cateringu dietetycznego możemy zdecydować, z jakiej diety chcemy skorzystać i ile kalorii ma zawierać. Czasem sposobem na zwiększenie energii jest aktywność fizyczna. Wbrew pozorom regularna aktywność fizyczna nie powoduje ogromnego zmęczenia, za to może pobudzić organizm i zapoczątkować wiele pozytywnych procesów, które już po kilku dniach sprawią, że poczujesz się lepiej.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ