Sposoby na stres

Jak radzić sobie ze stresem? Co można zrobić, aby zminimalizować następstwa związane z częstym narażeniem na stresory? Oto popularne sposoby radzenia sobie ze stresem.

Stres to groźny przeciwnik. Z jego jednorazowym atakiem można sobie poradzić stosunkowo łatwo, ale przedłużająca się batalia z codziennym napięciem nerwowym może powodować różnego rodzaju nieprzyjemne kłopoty. Jak można im przeciwdziałać? Jak radzić sobie ze stresem? Przeczytaj nasz artykuł i poznaj odpowiedzi na te i inne pytania!

Skąd się bierze stres?

Stres może mieć różne źródła, jego powodem bywają kłopoty w pracy, problemy rodzinne, trudne relacje, nieudane egzaminy… Wszystko zależy od tego, jaką masz odporność na stresory. Ta sama sytuacja może u jednej osoby wywołać ogromny, niemal paraliżujący stres, a u drugiej nie spowodować właściwie żadnej reakcji.

Stres dotyczy każdego z nas, a świadomość powszechności tego problemu ma ogromne znaczenie w późniejszym jego zwalczaniu. Jeśli nie radzisz sobie ze stresem, a jego konsekwencje stają się kłopotliwe, musisz wiedzieć, że w takim położeniu znajduje się wiele osób – nie jest to zatem powodów do kolejnych zmartwień czy obniżania samooceny. Zamiast tego znacznie lepiej skupić się na tym, jak radzić sobie ze stresem.

Jak radzić sobie ze stresem?

Są różne sposoby radzenia sobie ze stresem. Warto wypróbować jak najwięcej z nich, aby odnaleźć ten, który w twoim przypadku da najlepsze efekty. Jednym z kluczowych zagadnień jest pozytywne myślenie. Pozwala ono na odpieranie negatywnych myśli dzięki pozytywnym afirmacjom. Afirmacje same w sobie możesz opierać np. na ocenie faktu i wykorzystać je w celu cofnięcia negatywnych myśli. Negatywne myślenie wpływa na obniżenie samooceny i pewności siebie. Afirmacje, które warto powtarzać, to:

  • Mogę osiągnąć swoje cele!
  • Mogę to zrobić!
  • Nic mnie nie zatrzyma!
  • Całkowicie kontroluję swoje życie!
  • Uczę się na błędach i powiększam swoje doświadczenia!
  • Jestem otwarty na innych i pewny swoich racji!

Świetnym sposobem na stres są też różnego typu techniki relaksacyjne. Medytacje, joga, progresywna relaksacja Jacobsona, wizualizacje, trening kognitywny – jest sporo możliwości do wyboru. Przy wielu metodach relaksacyjnych wykorzystuje się też muzykoterapię. Wpływa ona kojąco na cały układ nerwowy i ułatwia odprężenie, które jest tak istotne w kontekście walki ze stresem.

Choć może wydać się to dziwne, na stres świetnie działa też zupełna przeciwność wypoczynku – czyli wysiłek fizyczny. Podczas uprawiania aktywności fizycznej wydzielane są endorfiny, które określa się również jako hormon szczęścia. Nieważne jest to, czy robisz świetne czasy na długich dystansach, czy jedynie spacerujesz na łonie natury – każda forma rekreacji pozwoli ci na chwilę oderwać się od stresu i łatwiej zwalczyć jego nieprzyjemne dolegliwości.

Warto jeszcze polecić korektę swojej diety tak, aby spożywać produkty bogate w witaminy, mikroelementy i składniki odżywcze. Możesz też uzupełniać menu o odpowiednio dopasowane suplementy diety.

Artykuł sponsorowany.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ