Czy wiesz, że w Polsce powstało już minimum kilkanaście domów opieki, które dedykują swoją ofertę przede wszystkim naszym zachodnim sąsiadom?

Okazuje się, że w Niemczech przeprowadzka do domu spokojnej starości jest dla seniorów czymś zupełnie naturalnym. Z takiej formy korzysta nawet 30% osób w podeszłym wieku.  Szukając jednak oszczędności, coraz częściej wybierają dom opieki właśnie w naszym kraju.

Opieka w Polsce na najwyższym poziomie

Co ciekawe, Niemcy szukają coraz częściej domu opieki w naszym kraju nie tylko ze względu na doskonałe warunki pobytu i najlepszą jakość świadczonych usług. Liczą się też koszty. Okazuje się, że dom opieki w ich ojczyźnie to wydatek rzędu nawet 4 tysięcy euro każdego miesiąca. W Polsce wydatki są nawet kilka razy niższe. Za miesięczny pobyt w domu spokojnej starości Niemcy płacą u nas jakieś 1,5 tysiąca euro. Oszczędności finansowe są więc wyraźne.

Kto szuka miejsca w polskim domu opieki?

Domy opieki w Polsce, które dedykują swoją ofertę przede wszystkim seniorom z Niemiec, to głównie placówki, które znajdują się w niedalekiej odległości od granicy z naszymi zachodnimi sąsiadami. To w nich miejsca stałego pobytu szukają Niemcy, najczęściej ci, którzy wymagają stałej opieki medycznej. Okazuje się, że każdy dom opieki w naszym kraju dysponuje odpowiednią ilością wykwalifikowanego personelu medycznego. Każdy jest również wyposażony w sprzęt do właściwej rehabilitacji. Ci, którzy nie mogą liczyć na pomoc swoich bliskich, a nie dają sobie rady z samodzielnym wykonywaniem codziennych obowiązków, właśnie z takiej propozycji korzystają. Warto zaznaczyć, że domy spokojnej starości, które mają specjalną ofertę pobytów dla Niemców, skrzętnie się do tego przygotowują. Zatrudniają na przykład obsługę, która biegle włada ich ojczystym językiem. Nie ma więc mowy o jakiejkolwiek barierze językowej, co znacznie poprawia komfort mieszkania w takim obiekcie i korzystania z wszelkich proponowanych usług. Należy nadmienić, że do Polski wróciło przecież mnóstwo pielęgniarek, które po wejściu Polski do Unii Europejskiej wyjechały z kraju właśnie do Niemiec. Mają więc ogromną praktykę i wiedzę. Mają świadomość, czego oczekują niemieccy seniorzy i potrafią stworzyć standard opieki dokładnie taki sam, jaki panuje w takich placówkach za Odrą.

Co na to Niemcy?

Fakt, że niejeden dom opieki w Polsce przewyższa jakość tego rodzaju placówek prowadzonych w Niemczech, jest niepodważalny. Branża opiekuńcza za zachodnią granicą wyraźnie czuje zagrożenie. Już teraz znacznie spadają zyski z prowadzonych domów spokojnej starości, które znajdują się nieopodal naszego kraju, ale jednak po stronie niemieckiej.

Prognozy nie są także dla niemieckich domów opieki zbyt optymistyczne. Okazuje się, że już teraz stałej pomocy wymaga w Niemczech blisko 3 miliony seniorów. Ci, którzy wybierają profesjonalne domy spokojnej starości, coraz częściej spoglądają na ofertę obiektów w Polsce. Nasze rodzime placówki widzą w tej sytuacji ogromny potencjał, a kolejne powstają w przygranicznych strefach jak przysłowiowe grzyby po deszczu.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ