skóra sucha - jak o nią dbać?

Sucha skóra jest dość specyficzna, przez co wymaga szczególnej uwagi i prawidłowej pielęgnacji. Sucha skóra to jeden z tych typów cery, który objawia się szorstkością, suchością, poczuciem napięcia oraz ściągnięcia. Jest cienka, przez co jeżeli posiadamy cerę naczynkową, mogą one być bardziej widoczne. Kolejna jej wada, to fakt że szybciej się starzeje. Jak pielęgnować skórę suchą, żeby poprawić jej kondycję?

Dlaczego skóra jest sucha?

Skóra, która produkuje mniej sebum jest, nazywana suchą skórą. Objawia się napięciem i ściągnięciem. Przez zbyt małą ilość sebum, takiej skórze brakuje lipidów, które odpowiadają za utrzymanie prawidłowego poziomu nawilżenia ochronę skóry.

Gdy nieodpowiednio pielęgnujemy suchą skórę, dochodzi do uszkodzenia ochronnego płaszcza lipidowego naskórka. W wyniku czego, wilgoć szybciej ucieka z głębszych warstw skóry.

Przeczytaj też: http://super-fit.pl/choroby-metaboliczne-ktore-sa-najczesciej-spotykane/

Jeżeli chodzi o przyczyny takiego rodzaju skóry, zazwyczaj odpowiedzialne są za to czynniki zewnętrze, czyli promienie UV, chłodne i suche powietrze czy mróz. Oprócz tego czynnikiem wywołującym mogą być niektóre leki, niewłaściwa pielęgnacja oraz czynniki genetyczne.

Suchość skóry może być również spowodowana zaburzeniami hormonalnymi. Bardzo często jest to spotykane u kobiet w ciąży, w okresie menopauzy czy z problemami tarczycy. Sucha skóra sucha jest również charakterystyczna dla osób starszych, zwłaszcza u cukrzyków.

Rodzaje suchej skóry

Również skóra sucha ma swoje typy. Zwykle o skórze suchej mówimy wtedy, gdy suchość jest odczuwalna poprzez ściągnięcie, szorstkość czy napięcie.

O skórze nadmiernie suchej mówimy, gdy dodatkowo pojawia się łuszczenie i swędzenie. Skóra sucha bardzo często jest również skórą nadwrażliwą. Wtedy oprócz objawów skóry suchej występują również inne, takie jak: zaczerwienienie, rumień, nadwrażliwość.

Oprócz wyżej opisanego podziału, wyróżniamy jeszcze dwa typy skóry suchej. Jest to:

  • skóra odtłuszczona – charakteryzująca się zmniejszoną ilością łoju,
  • skóra odwodniona – w przypadku tego typu, skóra sucha jest wynikiem zaburzeń wydzielania potu.

Źródło: https://www.ambasadazdrowiaiurody.pl/

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ