trądzik
fot. pixabay.com

Trądzik zazwyczaj kojarzy się nam z nastolatkami lub ogólnie osobami w młodym wieku, które wchodzą dopiero w okres dojrzewania. Większość z nas pamięta na pewno czasy kiedy staliśmy przed lustrem i z rozpaczą spoglądaliśmy na swoje odbicie. Róże wypryski na twarzy, na nosie na czole były zmorą i przekleństwem dla niejednej dziewczyny i chłopaka.

Zobacz też: https://www.zdrowie.info.pl/slady-blizny-tradziku-sie-pozbyc/

Sposoby na trądzik

Walka z trądzikiem należała również do codziennej batalii jaką każdy z nas zapewne prowadził. Różne były sposoby tej walki. Począwszy od tak zwanego wyciskania, co jednak niestety przynosiło czasem skutek odwrotny od zamierzonego. Mocny ucisk na krostę powodował często uszkodzenie skóry a nawet krwawe rany, które niestety goiły się wolno i wyglądały równie nieatrakcyjnie jak sama krosta. 

Częstym sposobem walki z wypryskami było również przemywanie ich za pomocą spirytusu lub też innego rodzaju tonikami na bazie alkoholu. Z czasem apteki zaczęły oferować coraz większy zestaw specjalnych środków do walki z trądzikiem. W tym przypadku również efekt nie zawsze był taki jak oczekiwaliśmy. Alkohol mocno wysuszał skórę, sprawiał również, że krosty stawały się jeszcze bardziej widoczne.

Nie było więc idealnej i stu procentowej metody walki z tymi zmianami skórnymi. Zazwyczaj na szczęście sam trądzik miał łagodną formę. Po okresie nasilonego występowania, stopniowo ustępował i zanikał nie powodując żadnych większych zmian skórnych. Niestety w części przypadków trądzik przebiegał w ostrej formie powodując bardzo bolesne krosty, nie ustępował również tak szybko jak miało to miejsce w  większości przypadków.

Najskuteczniejsze metody na niedoskonałości skóry po trądziku

Zmiany  w postacie blizn pozostające po tego typu trądziku nie znikały samoczynnie. W tym przypadku należało udać się po pomoc do lekarza specjalisty, który zazwyczaj wskazywał trzy rozwiązania:

  1. Laserowe usuwanie blizn – uznawane jest za jedyną, skuteczną metodę usuwania znamion. Niestety nie zawsze możemy z nich skorzystać np. z powodu infekcji skórnych lub zmian nowotworowych.
  2. Peeling chemiczny – dzięki niemu zmiany trądzikowe ulegają spłyceniu. Zabieg taki może być wykonywany tylko w specjalistycznych gabinetach.
  3. Mikrodermabrazja- zabieg najmniej inwazyjny, polegający na mechaniczny ścieraniu naskórka. Zabieg ten może mieć jednak najmniejszą skuteczność.

Przeczytaj też: http://www.kosmetyka.edu.pl/leukocyty-w-moczu/

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ