Stan zapalny umiejscowiony w kącikach ust jest określany jako zajady. Jest to męczący problem, który powoduje poważny dyskomfort u wielu Polaków.
Zajady na ustach – jak im zapobiegać i leczyć? To pytanie dręczy każdego, kto choć raz był zmuszony podjąć walkę z tą dolegliwością. Przyczyną jej powstania są zwykle grzyby i bakterie. Drobnoustroje te szybko namnażają się w wilgotnym środowisku. Dlatego, aby ograniczyć występowanie zajadów należy unikać oblizywania ust. Zajady to częsty problem osób, które cierpią na niedobór żelaza, bardzo istotne jest więc wzbogacenie diety w ten składnik, lub jego prawidłowa suplementacja. Podobnie ma się sytuacja z niedoborem w organizmie witamin z grupy B (zwłaszcza witaminy B2) oraz kwasu foliowego. Zajady pojawiają się również, kiedy kąciki ust są długotrwale podrażniane. Może się tak dziać u osób, które noszą protezy dentystyczne lub aparaty ortodontyczne. Czasem zajady są też wynikiem alergii na nikiel, który bywa składnikiem stopów, z których produkowane są sztućce.
Zapobieganie tej dolegliwości polega głównie na modyfikacji diety i zwyczajów żywieniowych. Należy spożywać nie tylko produkty bogate w żelazo i witaminę B2 (mięso, ryby warzywa strączkowe, nabiał), ale też dostarczać swojemu organizmowi odpowiednie dawki witaminy. Dodatkowo warto ograniczyć kawę, alkohol i wyroby tytoniowe.
Kiedy zajady już się pojawią można walczyć z nimi przy pomocy środków farmaceutycznych, dostępnych w aptekach bez recepty. Występują one zwykle w formie maści i kremów, zawierających w swoim składzie substancję bakteriostatyczne, przeciwzapalne, a także regenerujące uszkodzone tkanki.
Można również skorzystać z wielu domowych sposobów, które pomogą wyleczyć zajady. Smarowanie kącika ust miodem kilka razy dziennie daje bardzo dobre efekty, podobnie jak natłuszczanie go oliwą z oliwek oraz nacieranie przekrojonym na pół ząbkiem czosnku. Jednak, jeśli stan zajadów się pogarsza, albo nawracają one bardzo często, warto zasięgnąć porady lekarza. Może się okazać, że konieczne jest zastosowanie maści z antybiotykiem, lub innego reku na receptę.

http://bio-amore.pl/

[Głosów:0    Średnia:0/5]
PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułLeczenie kandydozy
Następny artykułDieta dr Dąbrowskiej

ZOSTAW ODPOWIEDŹ