W tak pięknym mieści, jakim są Chęciny, nikt z nas na nudę nie będzie narzekać. Tajemnicze ruiny zamku, piękny rynek oraz ciekawe zabytki architektury sakralnej – oto obiekty, których w czasie wycieczki po tym mieście nie można pominąć. W gronie najważniejszych atrakcji turystycznych tego miasta znalazł się klasztor franciszkański – cenny zabytek o długiej historii, któremu z pewnością warto poświęcić nieco więcej uwagi.
Klasztor ten założony został w czasach króla Kazimierza Wielkiego, któremu Chęciny sporo zawdzięczają. Ten piękny zabytek ma dość burzliwą historię, a jego częste zniszczenia sprawiły, że wielokrotnie musiał zmieniać on swój wygląd. Trudnym okresem dla klasztoru był m. in. czas reformacji, wielkich zniszczeń dokonano tu również podczas najazdu szwedzkiego. W okresie zaborów klasztor ten służył jako więzienie, z kolei w okresie międzywojennym w jego murach urządzono szkołę. Dopiero w latach 90-tych XX wieku udało się wyremontować ten zespół klasztorny, który – po burzliwym okresie – wrócił ponownie w ręce franciszkanów. Dziś klasztor pełni rolę nie tylko obiektu sakralnego, ale i prowadzonego przez zakonników Ośrodka Terapii Uzależnień od Środków Psychoaktywnych.
Chęciny to wspaniałe miasto, na terenie którego można ujrzeć wiele cennych zabytków. I choć dla wielu osób najważniejszym celem wycieczki do tego miasta jest zamek, warto poświęcić nieco czasu i tym zabytkom, które znajdują się u stóp zamkowego wzgórza.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ