Ból związany z zapaleniem ucha środkowego jest jednym z najbardziej dyskomfortowych, jakie pojawią się u dzieci. Dlatego też dziecko z chorym uszkiem potrafi nawet zanosić się od płaczu. Warto więc wiedzieć, jak je rozpoznać i jak reagować, gdy tylko pojawią się pierwsze objawy.
Zapalenie ucha środkowego u dziecka – co je powoduje jak rozpoznać?
Istotą zapalenia ucha środkowego jest rozwój stanu zapalnego wywołanego najczęściej przez bakterie lub wirusy. A ponieważ ucho środkowe wypełnione jest wieloma nerwami, odczucia z tym związane są silnie niekomfortowe. Pytanie jednak, skąd tam biorą się bakterie czy wirusy? Jak się okazuje, przedostają się one do ucha środkowego poprzez błony je otaczające. I mogą być to zarówno bakterie i wirusy krążące w powietrzu i wpadające do ucha wraz z falami dźwiękowymi, jak i patogeny, które pochodzą z wnętrza organizmu. Zapalenie zatok, migdałków, gardła, czy krtani, które wywoływane są właśnie przez takie patogeny, mogą skończyć się ich osadzeniem w uchu środkowym. A gdy tam się zagnieżdżą, wywołują silny stan zapalny. Inną przyczyną zapalenia ucha środkowego jest patologiczna budowa podniebienia, czy niedrożna trąbka słuchowa.
Jak rozpoznać zapalenie ucha środkowego?
Cechą charakterystyczną dla zapalenia ucha środkowego je wydzielina wydostająca się na zewnątrz ucha. Bardzo często towarzyszy jej wysoka gorączka, sięgająca nawet do 40 stopni. Poza tym pojawić może się również biegunka, czy niedosłuch. No i pulsacyjny ból, który nasila się szczególnie w pozycji leżącej.
Leczenie zapalenia ucha środkowego
Kluczowym elementem w leczeniu tej choroby jest antybiotykoterapia. Poza antybiotykami stosuje się również leki przeciwzapalne oraz przeciwgorączkowe. Jeżeli objawy nie ustępują do trzeciej doby, wówczas laryngolog może zdecydować o chirurgicznym nacięciu błony bębenkowej w celu usunięcia zalegającej wydzieliny.
Uwaga! Gdy dziecko zaczyna marudzić z powodu bólu uszka, nie wolno samodzielnie decydować o jego wygrzewaniu! Jeśli infekcja jest bakteryjna, możemy uszkodzić błonę i doprowadzić nawet do niedosłuchu.