Mówiąc oględnie, główną przyczyną zapalenia ucha zewnętrznego jest… woda. Dolegliwość pojawia się, gdy wrażliwy przewód słuchowy jest wystawiony na działanie wilgoci. Warto zareagować jak najszybciej po zaobserwowaniu niepokojących objawów. W przeciwnym razie możemy narazić się na poważne powikłania, które powodują dotkliwy ból i nierzadko wymagają interwencji chirurgicznej.

Jak rozpoznać zapalenie ucha?

Objawy, które mogą świadczyć o zapaleniu ucha zewnętrznego, to np. uczucie zatkanych uszu. Charakterystyczny jest również ból, który nasila się w trakcie jedzenia i picia. Inne symptomy to swędzenie albo nieprzyjemne poczucie, że jakaś wydzielina wypływa z naszego ucha. Często pojawia się również gorączka. Na pierwszy rzut oka można zaobserwować zaczerwienie oraz opuchliznę w obrębie poszczególnych części ucha zewnętrznego. Nieleczone zmiany chorobowe prowadzą do pojawienia się problemów ze słuchem. Słyszymy mniej wyraźnie, ponieważ obrzęki utrudniają wyłapywanie fal dźwiękowych przez małżowinę uszną. Brak odpowiedniej terapii może sprawić, że osłabienie słuchu lub niedosłuch będą na tyle zaawansowane, że ich odwrócenie okaże się niemożliwe. Symptomy, które mogą świadczyć o zapaleniu ucha zewnętrznego, to również bóle głowy, uczucie nienaturalnego napięcia skóry czy pęcherzyki, w których gromadzi się wydzielina.

Wystąpienie wspomnianych objawów powinno nas zaniepokoić i skłonić do poszukiwania fachowej pomocy lekarskiej. Lekarze z krakowskiego Centrum Medycznego PROMED informują, że samodzielnie podjęte leczenie może przytłumić symptomy, nie likwidując przy tym źródła problemu. Skutki zaniedbań w tym zakresie bywają poważne i dotyczą różnych sfer naszego codziennego funkcjonowania.

Przyczyny zapalenia ucha zewnętrznego

Za powstanie zapalenia ucha zewnętrznego odpowiadają bakterie (najczęściej gronkowiec złocisty). Dolegliwość może mieć również podłoże wirusowe. Prawdopodobieństwo wystąpienia ostrej infekcji wzrasta, gdy narząd słuchu jest wystawiany na działanie wilgoci. Tzw. ucho pływaka towarzyszy najczęściej uprawianiu sportów wodnych, takich jak nurkowanie czy po prostu pływanie. Niedostatecznie osuszenie ucha po wyjściu z wody sprzyja rozwojowi bakterii i wirusów chorobotwórczych. Ryzyko zachorowania wzrasta i maleje także w zależności od poziomu czystości wody. Im brudniejszy i cieplejszy zbiornik, tym lepsze warunki dla drobnoustrojów odpowiadających za wystąpienie dolegliwości. Ryzyko zachorowania na zapalenie ucha zewnętrznego jest wysokie np. w saunie lub w krajach tropikalnych, gdzie jednocześnie występują czynniki takie jak wilgoć oraz wysoka temperatura. Inne przyczyny infekcji to niedostateczna dbałość o higienę uszu lub częste używanie słuchawek wprowadzanych głęboko w przewód słuchowy. Choroba może rozwinąć się również w związku z uszkodzeniami mechanicznymi powstałymi np. w wyniku czyszczenia ucha za pomocą patyczka kosmetycznego. Inna przyczyna to nadmiar woskowiny zalegającej w uchu. Dbanie o higienę jest bardzo istotne, jeśli chcemy zapobiegać dolegliwościom narządu słuchu, takim jak zapalenie ucha zewnętrznego.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ