Polacy już od kilku lat chętne wyjeżdżają za granicę w celach zarobkowych. Jednym z najpopularniejszych kierunków są nasi zachodni sąsiedzi, czyli Niemcy. Przede wszystkim kobiety podejmują tam pracę na stanowisku opiekunki osób starszych. Zanim jednak zdecydujesz się na taki wyjazd, musisz wiedzieć, jakie obowiązki będą do Ciebie należały. Świadomość tego, jak wygląda taka praca, pozwala na lepszą oraz szybszą asymilację do nowego otoczenia i środowiska.

Obowiązki opiekuna osoby starszej

Opieka nad seniorem za każdym razem może wyglądać inaczej. Warunkuje to wiek osoby starszej, jej stopień samodzielności, ewentualne choroby oraz wymagania, jakie stawia przed nami jej rodzina. Nie zawsze obowiązki dotyczą tylko podstawowych czynności, jak przygotowywanie posiłków, robienie zakupów i pomoc w pracach domowych. Zdarza się, że opiekun musi również zadbać o higienę swojego podopiecznego, czyli zapewnić mu odpowiednią pielęgnację ciała. Do tych obowiązków zaliczamy codzienną toaletę, czesanie włosów, bieżącą higienę i mierzenie gorączki.

W niektórych przypadkach opiekun jest zobowiązany do wykonywania dodatkowych czynności w domu osoby starszej i związanych z jego codziennym życiem. Konieczne może okazać się jego ubieranie, pomoc przy porannym wstawaniu, czytanie książek i gazet, pielęgnacja kwiatów, praca w ogrodzie oraz odprowadzanie na umówione wizyty. To praca, od której nierzadko nie ma odpoczynku, musimy być obecni i dostępni dla podopiecznego 24 godziny na dobę.

Satysfakcja czy ciężka praca?

W gruncie rzeczy jedno i drugie, trudno jest rozgraniczyć, ponieważ to właśnie ciężka praca przynosi najczęściej największą satysfakcję. Kiedy uwzględnimy przy tym dodatkowo pomoc drugiej osobie, która w sposób szczególny jej potrzebuje, może okazać się, iż opieka nad seniorem stanie się naszym powołaniem i misją. Doskonale wiedzą o tym Ci, którzy skorzystali z pracy w Niemczech za pośrednictwem firmy carework.pl.

[Głosów:3    Średnia:4.3/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ