Kręgosłup – rola i znaczenie.
Kręgosłup jest jednym z najważniejszych elementów układu kostnego, nie tylko dlatego, że stanowi rusztowanie dla klatki piersiowej czy czaszki, lecz także stanowi ochronę dla układu nerwowego, stanowiącego rdzeń kręgowy. To właśnie z rdzenia kręgowego odchodzą poszczególne nerwy odpowiedzialne za prawidłowe funkcjonowanie organów wewnętrznych.

Jednym z ciekawszych i ważniejszych odcinków kręgosłupa jest odcinek szyjny, ponieważ jego zwyrodnienia czy uszkodzenia prowadzą do wielu zaburzeń w funkcjonowaniu organizmu, a także powodują dyskomfort, między innymi ból głowy.

Kręgosłup szyjny – skutki i przyczyny zwyrodnienia kręgów szyjnych.
Odcinek szyjny składa się z siedmiu kręgów. Z czego dwa z nich są wyjątkowe pod względem budowy. Najwyższy kręg, a więc atlas umożliwia zginanie głowy, zaś drugi, położony bezpośredni pod kręgiem szczytowy – obrotowy, jak sama nazwa mówi, umożliwi obracanie głowy. W tym odcinku znajduje się wiele nerwów istotnych dla naszych zmysłów i prawidłowego funkcjonowania organizmu.

Zmiany w kręgosłupie, w szczególności te degeneracyjne, zachodzą z upływem wieku, prowadząc do jego zwyrodnień. Oczywiście, są czynniki, które przyspieszają ten proces. W szczególności niebezpieczne mogą być stłuczki samochodowe, określane jako efekt bicza, a więc nagłe zgięcie i wyprostowanie kręgu. Podczas niego może dojść do mikrouszkodzeń, naderwania ścięgien. Również bieganie po twardym podłożu czy spanie na zbyt dużej poduszce przyspiesza proces degeneracji.

Jednym ze zwyrodnień zaliczanych do odcinka szyjnego jest dyskopatia szyjna, która dotyczy odcinków międzykręgowych. Polega na uszkodzeniu krążków międzykręgowych, co może manifestować się poprzez: bóle karku, rwę w ramieniu, bóle głowy, mielopatię szyjną.

Kolejnym zwyrodnieniem jest stenoza szyjna, która polega na zwężeniu się kanału kręgowego w skutek, najczęściej zwapnienia i pogrubienia więzadła tylnego. W tym przypadku jest zalecana operacja lub przy pewnych objawach tj. upośledzenia funkcjonowania układu kręgowo-podstawnego ukrwienia mózgu.

Jak przestrzegać się przed zwyrodnieniami kręgosłupa szyjnego?
Przede wszystkim zadbać o swoje otoczenie; odpowiednie obuwie do biegania, stanowisko przy pracy z odpowiedni fotelem, a także poduszkę, by nie była za duża.

http://www.bodyandmind.pl/

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ