Drugie życie papieru, czyli makulatura w cenie

W każdym domu, biurze, restauracji, hotelu, a nawet magazynie znajduje się mnóstwo niepotrzebnej już makulatury. Są to najczęściej książki, dokumenty, notatki, katalogi lub gazetki reklamowe. Wszystkie te rzeczy można wyrzucić do kosza na śmieci albo sprzedać w skupie. To drugie rozwiązanie zajmuje nieco więcej czasu, ale ma także o wiele więcej korzyści dla środowiska, w tym też dla nas samych. Dzieje się tak dlatego, że w skupie papier zostanie poddany obróbce, a następnie przygotowany do ponownego wykorzystania.

Makulatura w domu i firmie

Z miesiąca na miesiąc w domach, urzędach, lokalach usługowych wykorzystuje się coraz więcej makulatury. Wystarczy jedynie przejrzeć podręczne półki, szafki i szuflady, aby w ciągu paru godzin zgromadzić całkiem pokaźne stosy dawno zapomnianych papierów. Stare książki, podręczniki, nieużywane zeszyty, przeczytane gazety, kartony, w które zapakowane były akcesoria i sprzęty do codziennego użytku to tylko kilka najbardziej popularnych przykładów. Na co dzień, mało kto zastanawia się, co można zrobić tego typu odpadami. Po prostu pakuje się je do jednego worka i wyrzuca do pobliskiego śmietnika. A można przecież zadziałać mniej szablonowo i bardziej ekologicznie! Wystarczy dokładnie przeszukać zakamarki swojego mieszkania lub biura, spakować razem całą niepotrzebną makulaturę, a następnie udać się do skupu, gdzie zostanie ona przetworzona i otrzyma drugie życie. Osoba lub przedsiębiorstwo, które dostarczą zużyty papier otrzymają natomiast określoną w cenniku kwotę pieniędzy oraz dokument potwierdzający przekazanie odpadów.

Dlaczego warto sprzedawać makulaturę?

Segregowanie śmieci oraz ich przetwarzanie ma ogromne znaczenie dla środowiska. Jest ważne, zwłaszcza w czasach, kiedy produkcja makulatury rośnie w zastraszającym tempie. Proces ten jest związany z wycinaniem kolejnych drzew na całym świecie oraz pojawianiem się coraz większej ilości niekontrolowanych wysypisk śmieci, na których składowane są zużyte odpady. W trosce o środowisko, w którym żyjemy swoją działalność rozwijają kolejne skupy, które pozyskują surowce, a następnie przetwarzają je. Ze starej makulatury powstają przede wszystkim książki, zeszyty, ulotki, kartony, a także papier toaletowy i ręczniki jednorazowe.

Ekologiczne podejście do życia wcale nie musi być kosztownym utrapieniem. Wystarczą bowiem niewielkie kroki, aby już za kilka lat zauważyć efekty tych świadomych działań. A to właśnie codzienne obowiązki są najlepszą okazją, żeby spróbować coś zmienić zarówno dla samych siebie, jak i dla młodszych pokoleń.

Źródło informacji: http://www.sawo-recykling.pl/skup_makulatury.html

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ