Astygmatyzm należy do jednych z poważniejszych wad wzroku. Powoduje nieostre widzenie zarówno w dali jak i bliży. Astygmatyzm jest często wadą wrodzoną, która cechuje się zaburzoną symetrią rogówki lub soczewki. Promienie świetlne wpadające przez oko nie załamują się jednakowo powodując powstawanie rozmazanego obrazu na siatkówce.
Jak widzi astygmatyk? Na pewno nieostro. Astygmatycy często narzekają na problemy z widzeniem szczegółów, zarówno z bliska jak i daleka, niewyraźne widzenie linii pionowych lub poziomych, częste mrużenie oczu i uczucie ich zmęczenia. Z astygmatyzmem często w parze idą dodatkowe wady wzroku – dalekowzroczność lub krótkowzroczność, które na pewno nie ułatwiają życia.
Astygmatyzm jest bardzo poważną wadą, która wymaga korekty optycznej. Niestety często jest bagatelizowany. W większości przypadków towarzyszą mu uporczywe bóle głowy, zwłaszcza wtedy, gdy nie jest korygowany przez odpowiednio dobrane okulary.
Astygmatycy mają utrudnione życie na wielu płaszczyznach. Wielu astygmatyków ma problemy z prowadzeniem auta, parkowaniem, czytaniem i rozpoznawaniem szczegółów.
Możliwa jest korekta optyczna astygmatyzmu poprzez dobór właściwych soczewek okularowych – to trudne zadanie dla optyka czy optometrysty, zwłaszcza gdy mamy do czynienia z astygmatyzmem nieregularnym. Astygmatycy mogą również nosić soczewki kontaktowe, są one jednak zazwyczaj droższe i nie zapewniają pełnego komfortu widzenia. Często mimo noszenia soczewek korekcyjnych obraz pozostaje rozmazany, dodatkowo soczewki przeznaczone dla astygmatyków zazwyczaj są droższe w stosunku do zwykłych, co sprawia, że astygmatycy częściej decydują się na okulary niż soczewki. Inną możliwością korekty astygmatyzmu jest operacja chirurgiczna. Jest to jednak bardzo drogi zabieg, obarczony pewnym ryzykiem, stąd niewiele osób się na niego decyduje.
Astygmatyzm to bardzo poważna wada wzroku, w znacznym stopniu utrudniająca życie. Podlega zmianom w trakcie życia człowieka, a w niektórych przypadkach, właściwie korygowany może ulec zmniejszeniu.

www.bikeaction.pl

[Głosów:2    Średnia:1/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ