Czystek (Cistus ladanifer) jest rośliną pochodzącą z Południowej Europy. Należy do rodziny posłonkowatych (czystkowatych) – Cistaceae i liczy około 20 gatunków. Czystek jest naturalnym lekiem na wiele dolegliwości. Wykazuje między innymi działanie uspokajające, przeciwzapalnie, antyseptyczne, ochronne i przeciwpadaczkowe. Przede wszystkim wzmacnia odporność organizmu, pomaga w detoksykacji, usuwa z organizmu metale ciężkie. Czystek dostępny jest w sklepach i aptekach w wielu formach – w syropie, sprayu, suszu.
Warto wspomnieć, że czystek ma działanie żółciopędne. Pozwala kontrolować pracę pęcherzyka żółciowego oraz dróg żółciowych. Nieprawidłowe działanie tych organów prowadzi do problemów z trawieniem, objawiających się bólami brzucha, wzdęciami, uczuciem pełności i ciężkości na żołądku. Warto więc regularnie spożywać czystek w celu wspomagania procesu trawienia. Czystek żółciopędny, jak sama nazwa wskazuje, doskonale pobudza organizm do wytwarzania i wydzielanie żółci. Najważniejszą zasadą w przypadku kuracji czystkiem jest jednak regularność oraz stosowanie odpowiednich dawek tego preparatu. Najczęściej czystek żółciopędny spożywa się w postaci naparu przygotowanego z suszu. Oczywiście nie wszystkim odpowiada ich intensywny ziołowy smak. Można przyjmować go w połączeniu z cytryną, co znacznie poprawia jego smak, a jednocześnie dostarcza witamin i innych cennych składników. Jeżeli jednak nadal nie odpowiada nam smak tak przygotowanej herbatki, można sięgnąć po inne formy czystka, takie jak krople, tabletki, czy też spraye. Produkuje się także maści na bazie czystka. W celu osiągnięcia pożądanych efektów kurację trzeba prowadzić nieprzerwanie przez co najmniej trzydzieści dni. Najważniejsza jest regularność i systematyczność.
Bardzo ważne jest to, że czystek jest ziołem bezpiecznym, nadaje się do stosowania w każdym wieku, także dla niemowlaków powyżej trzeciego miesiąca życia. Nie występują żadne skutki uboczne, jedynym przeciwwskazaniem może być jest alergia na tę roślinę.
[Głosów:0 Średnia:0/5]