Krótkowzroczność, inaczej miopia, to wada wzroku, która polega na nieostrym widzeniu przedmiotów z odległości, przy zachowaniu ostrego widzenia z bliska. Promienie słoneczne docierające do oka ogniskowane są przed siatkówką. W efekcie krótkowidz widzi niewyraźnie i charakterystycznie przybliża do siebie przedmioty, by np. móc przeczytać to, co jest na nich napisane. Leczenie krótkowzroczności polega na korekcji wzroku soczewkami kontaktowymi, okularami lub zabiegiem laserowym.

Krótkowzroczność – leczenie soczewkami kontaktowymi i okularami

Dla krótkowidzów dobiera się okulary lub soczewki kontaktowe o mocy ujemnej. Mają one wklęsłe szkła rozpraszające, które oznacza się symbolem minus. Powodują one przesunięcie ogniska na siatkówkę, co w efekcie polepsza ostrość widzianego obrazu. Do leczenia miopii stosuję się częściej soczewki kontaktowe. Zakładanie ich tłumaczy okulista, podczas wizyty na której dobiera on ich moc odpowiednio do natężenia wady. Często zdarza się, że wada wzroku w każdym oku jest inna, dlatego okulary nie są wstanie zapewnić ostre widzenie.

Kontaktowe soczewki na noc

Krótkowzroczność leczy się także metodą ortokorekcji twardymi soczewkami kontaktowymi. Szkła mają na celu zmienić kształt przedniej części rogówki i zakłada się je tylko na noc. Po zdjęciu soczewek kontaktowych efekt ostrego widzenia utrzymuje się przez cały dzień. To wygodne rozwiązanie szczególnie dla osób, które prowadzą bardzo aktywny tryb życia i uprawiają sporty, zwłaszcza wodne. Ortokorekcja soczewkami kontaktowymi zalecana jest także w takich zawodach, jak: górnik, żołnierz, strażak czy pilot.

Laserowa korekcja wzroku

Laserową korekcję wzroku można wykonać tylko u osób dorosłych, u których wada wzroku jest już ustabilizowana i nie narasta. Zabieg polega na odpowiednim wymodelowaniu rogówki za pomocą specjalistycznego lasera. Do znieczulenia używa się kropel do oczu. Zabieg jest całkowicie bezbolesny i trwa około 20 minut.

Zapobieganie krótkowzroczności

Wczesne wykrycie krótkowzroczności, zwłaszcza u dzieci, pozwala zahamować rozwój wady za pomocą soczewek lub okularów. Aby zmniejszyć rozwijanie się występującej już miopii, zaleca się dużo aktywności na świeżym powietrzu, robienie przerw w pracy, by dać oczom odpocząć oraz zachowanie przynajmniej 40 centymetrowej odległości od ekranu komputera.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ