Z toksycznymi ludźmi mamy do czynienia na różnym poziomie relacji, może to być związek, przyjaźń lub tylko zakres biznesowy. Bez względu na to, na jakiej płaszczyźnie spotykamy się z toksycznymi relacjami, należy je jak najszybciej zakończyć, dla własnego zdrowia i dobrego samopoczucia. Niestety rozpoznanie toksycznych reakcji nie jest łatwe. Często ludzie trwają w nich przez lata, nawet o tym nie wiedząc. Zobacz jak rozpoznać toksyczne relacje.

Toksyczne relacje to takie, które obniżają poczucie własnej pewności, napawają smutkiem oraz niepokojem. Bardzo często wiążą się one również za chorobliwą zazdrością, kłamstwami, manipulowaniem uczuciami, emocjonalnym uzależnieniem od drugiej osoby czy zespołem Otella.

Pewność siebie w toksycznych relacjach

Toksyczni ludzie to tacy, którzy w znaczny sposób obniżają pewność siebie drugiej osoby. Posiadając wiedzę o twoich cechach i osobowości skupiają się na manipulowaniu i wykorzystywaniu ich do tego, aby podnieść swoje własne samopoczucie. Dobrym przykładem toksycznych relacji są tutaj odniesienia do wyglądu, które za pozornym komplementem ukrywają krytykę np. ładna fryzura, ale w czarnych włosach ci nie do twarzy. O ile takie stwierdzenia wypływają z chęci pomocy, nie niosą za sobą negatywnych konsekwencji, gorzej, jeśli od swojej przyjaciółki słyszysz takie zdania co chwile, wtedy pora się zastanowić czy wasze reakcje są zdrowe.

Zawsze w centrum uwagi

Toksyczne osoby to zazwyczaj narcyzy, którzy uwielbiają być we wszystkim najlepsi. Osoby pozostające z nimi w relacjach są jedynie tłem, a często też w toksycznych relacjach są przykładem tego, komu się nie udało. Jak rozpoznać osobę, która zawsze chce być w centrum uwagi?  Jeśli każda twoja opowieść przebijana jest jeszcze wspanialszą anegdotą, a każde osiągniecie, sprowadza się do nic nie wartego wydarzenia, możesz być pewna, że właśnie tkwisz w niezdrowej relacji.

Pani/Pan dobra rada

Osoby, które tworzą toksyczne relacje to tacy pani/pan dobra rada. Wszystko wiedzą najlepiej, wszystko widzieli i na wszystkim się znają. Takie „matkowanie” sprawia, że nie tylko podkopują pewność siebie drugiej osoby, ale również odsuwają ja on innych. Takie zachowanie wynika z niskiego poczucia własnej wartości toksycznej osoby – radzenie i podejmowanie decyzji za innych sprawia, że czują się one potrzebna, panują nad sytuacją i są tą osobą, bez której nikt sobie nie poradzi.

Manipulowanie uczuciami w toksycznych relacjach

W toksycznych relacjach zazwyczaj występuję bardzo mocne manipulowanie uczuciami. Takie stwierdzenia jak: nigdy tego nie powiedziałem, tak nie było, ty niczego nie rozumiesz itd.  – są na początku dziennym. Mają wprowadzić dezorientacje i podważyć potrzeby drugiej osoby, sprawiając, że nie jest ona pewna co myśli i czuje. Manipulowanie uczuciami jest sposobem toksycznych ludzi, na osiągniecie celu i zakończenia gry w tym miejscu, w którym oni chcą. W toksycznych relacjach nie ma więc mowy o pójściu na kompromis i doganianiu się – jeśli będziesz postępować inaczej, niż chce tego wampir emocjonalny, sprawi on, że będziesz miała poczucie winy, że go skrzywdziłaś i wykorzystałaś.

 

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ