Moda na książkę nigdy nie przeminie. Owszem, poziom czytelnictwa w naszym kraju nie przedstawia się w różowych kolorach, a kolejne księgarnie stacjonarne ogłaszają swoje bankructwo i znikają z rynku, jednak z drugiej strony widać wyraźny wzrost zainteresowania ofertą księgarń internetowych, które stanowią interesującą alternatywę dla tradycyjnej księgarni. Ten trend prawdopodobnie już się utrzyma i to z kilku powodów.

Księgarnia tradycyjna czy wysyłkowa?

Jeszcze kilkanaście lat temu w wielu miejscach były zlokalizowane małe księgarnie, do których chętnie się zaglądało nie tylko po nowości książkowe, ale nawet dla samej atmosfery. Praktycznie w każdym małym mieście była przynajmniej jedna księgarnia. W ostatnich latach dużo pod tym względem się zmieniło. Księgarnie praktycznie znikają z mapy miast, natomiast jak grzyby po deszczu wyrastają nowe punkty sprzedaży wysyłkowej. Księgarnia internetowa ma sporą przewagę nad taką tradycyjną, ponieważ nie musi utrzymywać dużego lokalu oraz opłacać wielu pracowników, a dzięki temu koszty prowadzenia takiego punktu okazują się zdecydowanie niższe, co ma też przełożenie na ceny książek. Coraz więcej osób widzi, że ta sama książka w ofercie tradycyjnej księgarni jest nawet kilkanaście procent droższa w porównaniu z propozycją księgarni internetowej. Trudno tym samym dziwić się, że ludzi preferują zakupy w sieci, jeżeli na jednym tytule można zaoszczędzić kilka złotych. W końcu mało jest ludzi, dla których cena nie gra roli i mogą sobie pozwolić na wydanie np. 10 zł więcej na jedną książkę.

Sentyment za tradycją?

Pewnie niektórym jest trochę żal tradycyjnych punktów z książkami, które obecnie coraz częściej zaczynają przypominać kawiarnie z dobrą książką, jednak sentyment to jedno, a twarde realia rynkowe to druga kwestia. Księgarnia wysyłkowa pozwala zaoszczędzić pieniądze, ale również jakże cenny czas. Jeżeli nie trzeba wychodzić z domu, aby kupić określoną książkę i to jeszcze w niższej cenie, to na pewno jest to dobry trend. W końcu czas to pieniądz, a większość ludzi jest obecnie w ciągłym niedoczasie, więc każda możliwość zyskania więcej wolnych chwil okazuje się niezwykle kusząca. Lepiej spędzić ten wygospodarowany czas z rodziną albo poświęcić go na realizację swoich pasji.

Konkretne walory księgarni internetowej

W księgarni internetowej łatwo również znaleźć konkretną pozycję. Wystarczy przecież skorzystać z wyjątkowo wygodnej wyszukiwarki i w ciągu zaledwie kilku sekund poszukać konkretny tytuł bądź autora. To niewątpliwie duże ułatwienie i ponownie oszczędność czasu, kiedy nie ma potrzeby chodzenia wśród regałów zasypanych często niedbale położonymi egzemplarzami. W ofercie są również coraz popularniejsze audiobooki, a także literatura specjalistyczna, literatura dla dzieci i wyroby papiernicze.

Księgarnia, jak widać, na pewno z rynku nie zniknie, natomiast zmiany są nieuniknione i wynikają zarówno z tempa życia, jak i pewnych przyzwyczajeń. Zakupy internetowe stają się powoli normą, więc obejmują naturalnie także książki.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ