Laktoza określana jest mianem cukru mlecznego i stanowi składnik mleka krowiego oraz pokarmu kobiet w okresie laktacji. Twoje dziecko cierpi na nietolerancję laktozy? Sprawdź, jakie konkretnie są symptomy nadwrażliwości na ten składnik.

Nietolerancja laktozy występuje, kiedy w organizmie brakuje laktazy – enzymu niezbędnego do trawienia dwucukru występującego w mleku. Jest on potrzebny do prawidłowego rozkładu laktozy na glukozę i galaktozę. Problem z trawieniem laktozy może być wywołany czynnikami dziedzicznymi, jednak często zdarza się również tzw. nabyta nietolerancja laktozy, która jest wynikiem rozmaitych schorzeń, między innymi celiakii, mukowiscydozy czy choroby Leśniowskiego-Crohna.

Symptomy nietolerancji laktozy

Brak laktazy powoduje wystąpienie nieprzyjemnych dolegliwości ze strony układu pokarmowegodzieje się tak wskutek nieprawidłowej fermentacji bakteryjnej pokarmu znajdującego się np. w jelitach. Do najczęstszych symptomów nietolerancji laktozy należą biegunki, bóle brzucha oraz wzdęcia, kolki, gazy, uczucie przelewania się treści pokarmowej, a czasem również nudności i wymioty. Problemy te nasilają się po spożyciu posiłku zawierającego mleko lub jego przetwory. Warto dodać, że nietolerancja laktozy ma objawy podobne do zespołu jelita drażliwego oraz innych chorób układu pokarmowego.

Jakie skutki wywołuje nietolerancja laktozy?

Objawy nietolerancji laktozy mogą być mniej lub bardziej nasilone – wszystko zależy od stopnia niedoboru enzymu trawiącego cukier występujący w mleku. Deficyty laktazy powodują, że dzieci są niedożywione, a ich organizm nie jest w stanie wchłonąć odpowiedniej ilości substancji odżywczych, występujących w pożywieniu. W takiej sytuacji warto wykonać testy na nietolerancje pokarmowe, które potwierdzą nasze obawy. Pediatrzy zalecają także czasowe wyeliminowanie produktów mlecznych z diety dziecka – wówczas brak nieprzyjemnych objawów może stanowić potwierdzenie nietolerancji laktozy. Leczenie polega przede wszystkim na wykluczeniu uczulających produktów oraz odpowiednim zbilansowaniu diety maluszka.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ