Zasady gry w bilard - wcale nie takie trudne

Gra w bilard może być świetnym odpoczynkiem po pracy lub elementem socjalizacji z grupą znajomych i przyjaciół. Zasady gry nie są zbyt skomplikowane, jednak znajomość oficjalnych i standardowych reguł gry pozwoli nam cieszyć się rozgrywką bez konfliktów i sporów. A zatem, jak grać w bilard?

Najpopularniejszą bilardową grą jest tzw. ósemka (od nazwy czarnej kuli z numerem 8 właśnie). Zaczyna się ją od ustawienia w trójkącie wszystkich 15 kul (pamiętając, by nie grupować tych samych kolorów i by dolne rogi trójkąta tworzyła bila cała i tzw. „połówka”.

Następnie, przy pomocy białej bili ustawionej na pozycji bazowej stołu następuje rozbicie. Podczas rozbicia do łuzy może wpaść jakaś bila (wtedy gracz rozbijający w ciągu dalszej gry wbija bile właśnie w tym kolorze, choć jest to pewne uproszczenie zasad) lub co najmniej 4 bile muszą dotknąć bandy. Jeżeli tak się nie stanie, to rozbicie uznaje się za nieprawidłowe.

Można je wówczas powtórzyć lub zaakceptować, przeciwnik może także sam dokonać rozbicia. Po wykonaniu rozbicia uznaje się, że stół jest „otwarty”, czyli, że połówki i całe bile nie są jeszcze przyporządkowane i zawodnik może wbić którykolwiek kolor do łuzy. Stół zamknięty to sytuacja w której zawodnik zadeklarował, którą bilę zamierza wbić do której łuzy i zakończył swój ruch powodzeniem.

Gracze następnie próbują wbijać bile swojego koloru do łuz, aż do ostatniej, czarnej bili, przy czym należy ją wbić do łuzy przeciwległej do tej, do której wpadła ostatnia bila w naszym kolorze. Zamiana następuje po każdym zagraniu przeciwnika, które nie zakończyło się wbiciem kolorowej bili.

Jest jeszcze wiele zasad określających kiedy wykonany ruch kwalifikuje się jako faul. Są to między innymi: dotknięcie kolorowej bili ręką, kijem lub ubraniem, wbicie białej bili, nietrafienie w żadną bilę, wypadnięcie bili poza stół lub niedotknięcie przez żadną bilę bandy po wykonanym ruchu. Po takim faulu, to do przeciwnika należy ustawienie białej bili w dowolnym, wybranym przez niego miejscu na stole.

[Głosów:5    Średnia:2.4/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ