Jak uzyskać pozwolenie na broń dla celów ochrony osobistej?

Regulacja prawna dostępu do broni od lat budzi wiele kontrowersji. Niektórzy uważają, że grupy przestępcze zawsze znajdą sposób na to, aby mieć stały dostęp do broni, a zwykli obywatele posiadając broń czuliby się bezpieczniej. Z kolei grupa przeciwna posiadania broni bez żadnych pozwoleń uważa, że pistolety mogłyby trafić w nieodpowiednie ręce. Nie zapowiada się, aby i w naszym kraju wprowadzony został tzw. „model amerykański”, gdzie każdy człowiek miałby dostęp do broni bez dodatkowych uprawnień. Obecnie, aby uzyskać pozwolenie na broń trzeba dość dużo zapłacić i zainwestować wiele czasu i energii. Poniżej znajdują się najważniejsze wymogi, które trzeba spełnić, aby uzyskać pozwolenie na wybrany model broni.

Podstawowe wymagania

Aby uzyskać pozwolenie na broń należy mieć skończone 21 lat, stały adres zamieszkania na terytorium naszego kraju, posiadać pełną zdolność do czynności prawnych oraz nie być karalnym za umyślne przestępstwa. Ponadto trzeba określić do czego potrzebna jest nam broń. W zależności od celu posiadania broni procedura będzie wyglądała inaczej tj. potrzebne będą inne dokumenty oraz lista wymogów może się różnić, podobnie jest z opłatami. Najczęściej pozwolenie na broń wyrabiane jest ze względów bezpieczeństwa. Jeśli broń ma działać odpowiednio pamiętajmy zawsze o używaniu olej silikonowy do jej konserwacji.

Wracając jednak do tematu w podaniu należy podać konkretny model broni. Jeżeli po otrzymaniu pozwolenia okaże się, że zakup nie był trafiony i chciałby się zakupić inny pistolet, to całą procedurę należy powtórzyć od początku.

Egzaminy i badania

Cała procedura nie jest taka łatwa, ponieważ nie wystarczy napisać, że broń potrzebna jest do ochrony własnej. Policja musi mieć powody, aby uważać, że posiadanie broni jest niezbędne. Tutaj przydatne będą wszelakie papiery potwierdzające przypadki gróźb, nękania, które były zgłaszane na policję. Następnie należy przejść pozytywnie badania psychologiczne i lekarskie. Jeżeli chodzi o badania lekarskie to należy wykonać EKG, badania okulistyczne, poziom glukozy we krwi oraz badania ogólne. Wizyta u psychologa polega na rozmowie oraz na wypełnieniu określonych testów. Każdy z lekarzy wydaje orzeczenie, które jest ważne przez dwa miesiące. Koszt zaświadczeń zależny jest od placówki, ale 400 zł to minimalna kwota jaką należy uiścić za badania. Następnie orzeczenia, kopie dowodu osobistego, zdjęcia i dowód zapłaty skarbowej (242 zł) składa się na policji. Później pozostaje tylko oczekiwanie na decyzję policji, która musi sprawdzić poprawność podanych danych oraz przeprowadzić wywiad środowiskowy.

Na samym końcu należy zdać egzamin przed specjalną komisją. Składa się on z dwóch części – teoretycznej i praktycznej. Niezaliczenie teorii skutkuje niedopuszczeniem do sekcji praktycznej, która polega na sprawdzeniu czy kandydat potrafi rozładować broń, ładować, zabezpieczać i odbezpieczać, a na koniec przeprowadzany jest test strzelecki. Całe egzamin kosztuje 500 zł. Dopuszczalny jest jeden egzamin poprawkowy za który należy zapłacić 250 zł.

Źródło: ProTechGuns – green gas

[Głosów:3    Średnia:3.3/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ