Organizacja ślubu jest dużym przedsięwzięciem. Wymaga zapanowania nad wszystkimi podwykonawcami i pamiętania o terminach zapłaty zaliczek czy dostarczenia dokumentów do kancelarii parafialnej lub Urzędu Stanu Cywilnego.  Pary Młode, które ślub organizują samodzielnie, bez pomocy wedding plannera, o wszystkim tym muszą pamiętać samodzielnie. Aby o niczym nie zapomnieć, powinny więc stworzyć sobie kalendarz ślubny. Jeśli takiego nie macie, możecie skorzystać z naszego. Zobacz, jak zaplanować ślub.

Ile wcześniej należy zacząć planować ślub?

Ślub najlepiej zacząć planować jak najwcześniej. Im więcej czasu będzie się miało na zaplanowanie uroczystości i uzgodnienie szczegółów, tym łatwiejszy i spokojniejszy będzie cały proces. Wcześniejsze rozpoczęcie przygotowań do ślubu pozwoli także wybrać taką salę, o jakiej się marzy, zarezerwować ulubiony zespół czy dobrego fotografa.

12 miesięcy przed ślubem

Rok przed zaplanowaną uroczystością należy przede wszystkim podjąć decyzję, czy ślub będzie konkordatowy, zawierany osobno w USC i kościele czy tylko w cywilny. Po podjęciu tej decyzji dobrze jest się zastanowić, w którym urzędzie lub/oraz parafii on się odbędzie, warto też już na tym etapie przemyśleć czy nie chce się np. zorganizować uroczystości we własnym ogrodzie. Na tym etapie przygotowań  ślubnych dobrze również rozpocząć poszukiwania sali, fotografa, orkiestry i kamerzysty. Należy pamiętać, że niekiedy rezerwują oni terminy nawet na 2 czy 3 lata do przodu. Więc im wcześniej rozpocznie się poszukiwania, tym większość pewność się ma, że będą oni mieć wolne terminy.

Na pół roku przed ślubem

Na pół roku przed ślubem narzeczeni powinni mieć przygotowaną listę gości oraz kandydatury świadków. Konieczne jest też przygotowanie szczegółowego budżetu ślubnego, pomoże to zapanować nad wydatkami.  Na tym etapie organizacji ślubu trzeba także zamówić suknię ślubną oraz strój dla pana młodego, szczególnie jeśli będzie on szyty na miarę. W przypadku sukien ślubnych warto pamiętać, że w najpopularniejszych salonach jej dopasowanie może trwać nawet do 8 miesiąca. Stąd też dobrze zorientować się, jaki jest czas oczekiwania na jej przygotowanie.

4 miesiące przed ślubem

4 miesiące to ostatnia prosta w organizacji ślubu. Na tym etapie lista gości i zaproszenia powinny być już wybrane. Pomału można też rozpocząć zapraszanie gości, szczególnie jeśli termin ślubu wypada w miesiącach urlopowanych. W przypadku, gdy narzeczeni decydują się na sporządzanie listy prezentów również i ona powinna być gotowa i wręczana wraz z zaproszeniami. Koniecznie należy też rozpocząć kompletowanie niezbędnych dokumentów, uwzględniając przy tym fakt, że większość odpisów kościelnych traci swoją ważność po 3 misiach. Pary, które planują po uroczystości wybrać się w podróż poślubną, mogą rozpocząć przeglądanie ofert biur turystycznych lub linii lotniczych i hoteli, jeśli wypad ma być zorganizowany na własną rękę. Na 4 miesiące przed ślubem można również zacząć przygotowywać samego siebie do uroczystości. To dobry moment, by rozpocząć zabiegi kosmetyczne, dietę odchudzającą czy korekty u stomatologa.

3 miesiące przed ślubem

Na 3 miesiące przed ślubem trzeba zadbać o zakup obrączek, pomyśleć o wynajmie samochodu do ślubu, zarezerwować ewentualne noclegi dla gości. Jeśli narzeczeni decydują się na podpisanie intercyzy, jest też to dobry czas na wybranie się do notariusza.

1 miesiąc przed ślubem

Ostatni miesiąc to i ostatnie przygotowania przy organizacji ślubu. Ważne jest potwierdzenie wszystkich terminów. Ustalenie szczegółów przyjęcia, atrakcji weselnych, muzyki, jaką ma grać zespół. Dobrze jest wybrać się do księdza i porozmawiać o tym, jak będzie wyglądać cała uroczystość i dekoracja kościoła. Panna Młoda powinna zarezerwować wizażystkę i fryzjera, zamówić bukiet oraz odebrać suknię ślubną z salonu, strój pana młodego również powinien być gotowy. W miejscu, gdzie ma odbyć się wesele, należy ustalić menu, zamówić tort i alkohol.

2 -1 tygodnie przed ślubem

Na 2 tygodnie przed ślubem dobrze jest umówić się na makijaż i fryzurę próbną. Zweryfikować listę gości i zdecydować o ich usadzeniu, dostarczyć wizytówki na stoły weselne i przygotować scenariusz dnia ślubu. A potem tylko wystarczy cieszyć się tym wyjątkowym dniem.

 

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ