Związki na odległość powoli stają się symbolem naszych czasów. Daleko od siebie żyją nie tylko pary, które dopiero co się poznały, ale i małżeństwa z długim stażem. Każde w swoim mieszkaniu, mieście, kraju. Odległość nie powala na częste odwiedziny i codzienną bliskość. Alternatywą jest kontakt telefoniczny lub przez różnego rodzaju komunikatory. Czy to jednak wystarcza? Zobaczcie czy związki na odległość mają sens.

Związek na odległość nie jest łatwy

Niekiedy związek na odległość jest decyzją dwojga osób,  niekiedy jest on koniecznością. Bez względu jednak na to, z jakich pobudek on trwa, wszyscy przyznają, że nie jest on łatwy. Wiele osób wycofuje się z niego, ponieważ nie może znieść rozłąki. Jak pokazuje rzeczywistość, wiele związków na odległość rozpada się również po zdradzie jednego z partnerów. A te zazwyczaj wynikają z braku bliskości. Są jednak pary, które pozostają ze sobą mimo wielkiej odległości. Jakie działania warto podjąć, aby relacja na odległość miała sens?

Jak dbać o związek na odległość?

Psychologowie, a także osoby, które pozostają w związku na odległość, polecają przede wszystkim pozostawanie w stałym i regularnym kontakcie. W dzisiejszych czasach nie jest to trudne, ułatwiają to różnego rodzaju komunikatory, które nie tylko pozwalają na wymienianie wiadomości, ale i widzenie siebie w kamerze podczas rozmowy. Częste rozmowy pozwalają na budowanie więzi emocjonalnej.

Komunikatory i telefonu można wykorzystywać też nie tylko do samej rozmowy. Nawet jeśli nie ma się na nią czasu, warto wykonywać codzienne czynności bez odkładania słuchawki czy rozłączania się na Skype’a. Wzmacnia to poczucie bliskości i jedności. W ten sposób „wspólnie” można oglądać film czy czytać książkę.

Osoby w związku na odległość powinny także skupić się na pozytywach, które on niesie, pozwoli to przetrwać trudny czas rozłąki. Do największych zalet związku na odległość zalicza się większą ilość czasu na spotkania z przyjaciółki i rodzina, brak kłótni, możliwość realizacji swojego hobby czy większą niezależność. Szczególnie ważne jest tutaj hobby i zainteresowania nie tylko pozwala zająć czas, ale także, jeśli jest ono wspólne, sprawia, że z drugą połówką można dzielić się wrażeniami i przeżyciami, które będą kolejnym tematem do pasjonujących rozmów.

O ile związek jest już na etapie zaawansowanym, dobrze jest także porozmawiać o wspólnej przyszłości i ustalić plany, te bliższe i te dalsze, np. na wspólne wakacje czy zamieszkanie razem.

Zasady związku na odległość

W związku na odległość należy też pamiętać o pewnych zasadach. Z racji tego, że partnera nie widzi się na co dzień, bardzo ważne jest wzajemne zaufanie. Kontrola i jego brak powoduje, że pojawiają się kłótnie i obsesja co on/ona robi, jak ze mną nie rozmawia? Osoby pozostające w związku na odległość powinny panować nad swoją zazdrością.

Jako jedną z zasad związku na odległość można też potraktować częste odwiedzanie się. Powinno się to robić zawsze, jeśli to jest możliwe i z obustronnym zaangażowaniem. Kiedy tylko jedna strona dąży do kontaktu i spotkania to znak, że coś jest nie tak.

 

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ