Dekoracje wykonane samodzielnie, czyli popularne DIY są nie tylko ciekawym pomysłem na spędzanie wolnego czasu, ale i sposobem na tanie i nieszablonowe ozdobienie domowych wnętrz. Ozdoby handmade coraz częściej można spotkać nie tylko w polskich domach, ale również i w sklepach internetowych. Coraz więcej osób z DIY uczyniło swój sposób na życie. Zobacz, czym jest DIY i skąd wynika jego fenomen.

DIY, w służbie ekologii

DIY, czyli z angielskiego  do it yourself, a po polsku zrób to sam – znane jest już od dawna. Samodzielnie wykonane ozdoby i dekoracje wykonywały już nasze babki. A konieczność wykonywania czego z niczego była niemal koniecznością w trudnych czasach przed transformacją. Jedna dzisiejsza moda na DIY nie tyle wynika z konieczności ile z chęci. Jest ona pochodna coraz większego zainteresowania ekologicznym style życia. Wpisuje się w ideę recyklingu, oszczędzania materiałów, a także samego oszczędzania pieniędzy.

DIY – jak je stworzyć?

DIY tworzy się zazwyczaj z naturalnych materiałów i surowców wtórnych. Co więcej, wykorzystane tworzywa są niedrogie, a co za tym idzie dostępne do wszystkich. Tasiemki, wstążeczki, papierki, szklane butelki itd. Można nabyć dosłownie za parę groszy i wyczarować z nich prawdziwe cuda. Przepisów na DIY można szukać w niezliczonych poradnikach, blogach czy stronach internetowych związanych z tą ideą. Pomysłów jest tak dużo, jak osób.

Co więcej, wykonanie podstawowych ozdob DIY jest badanie proste i może to zrobić nawet osoba, która z majsterkowaniem nie miała nigdy nic wspólnego. Poradniki, nawet te w formie video pozwalają na zapoznanie się z instrukcją tworzenia konkretnych dekoracji handmande krok po kroku. Trzeba też zaznaczyć, że cześć z nich jest nie tylko prosta do wykonania, ale i nie wymaga dużej ilości czasu. Przy tworzeniu poszczególnych przedmiotów wykorzystuje się różnorodne techniki pracy od szydełkowania, przez szycie, aż do wycinania czy przyklejania.

Zalety DIY

Oprócz tego, że osoby stawiające na własnoręcznie zrobione dekoracje dbają o środowisko naturalne, to DIY mają jeszcze kilka innych wartych uwagi zalet. Przede wszystkim pozwalają one na szybkie i tanie metamorfozy mieszkania. Co więcej, chodzi tu nie tylko o odświeżenie wnętrza, ale i całkowite urządzenie niektórych z domowych pomieszczeń.

Zwolennicy DIY cenią również ideę za to, że pozwala uwolnić się od masowości i maeinstremu. Wnętrza udekorowane DIY są zawsze oryginalne, niepowtarzalne i uszyte na miarę. Osoby wykorzystujące DIY we wnętrzach mogą mieć pewność, że nikt inny nie będzie miał takiego samego świecznika czy łapacza snów.

DIY- co można zrobić samemu?

DIY daje wręcz nieograniczone możliwości tworzenia domowych dekoracji, a nawet mebli. Własnoręczne dekoracje mogą być bardzo proste np. wazony, ramki na zdjęcia, lampiony ogrodowe, girlandy, doniczki, serwety czy abażury. Bardziej zaawansowani majsterkowicze mogą pokosić się o własnoręczne wykonanie półek, stolików kawowych, regałów, łóżka, a nawet kanapy. Meble DIY zazwyczaj tworzy się z drewnianych palt czy skrzynek. Warto zaznaczyć, że DIY nie ogranicza się tylko do dekoracji wnętrz, bardzo często wychodzi poza te ramy. W poradnikach DIY można odnaleźć pomoc w zakresie utrzymania porządku w domu czy organizacji dodatkowej przestrzeni.

 

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ